Facebook Google+ Twitter

Misją Kościoła jest ewangelizacja, czy gromadzenie kapitału...

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-11-15 21:04
 • Creative Commons

Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, ale cóż począć gdy w kraju brakuje pieniędzy na prawie wszystko, a Kościół katolicki przeżywa rozkwit kościelnego biznesu. Oficjalnie deklarując obrzydzenie do materialistycznego kapitalizmu.

W tej dziwnej polskiej krainie jaką ona jeszcze przed ostatnimi rządu była "wpadkami", nawet jaką jest dzisiaj, choć jej oblicze "czarnym" widzieć się zdaje, wśród świetnego i widocznego życia, ileż to się odgrywa niegodziwości. Co bardziej spostrzegawcze oko może podpatrzyć to życie i domyśleć się gry jego. Te tylko obrazy życia okazać mogę, które są z rzeczywistości czerpane.

Przerażające fakty w miarę ogarnięte, winny w myśli wolnej jesiennego wieczoru, szerszemu gronu być ukazane: Polska coraz boleśniej doświadcza skutków zmian zapisu w konstytucji, oraz zawarcia konkordatu. Choć zdecydowana większość społeczeństwa jest tego świadoma, że staliśmy się krajem zdominowanym przez Kościół katolicki, to jednak toleruje taki nie inny stan rzeczy. Zanim to jednak nastąpiło kolej rzeczy była następująca:

Przygotowanie gruntu pod rozszerzenie działalności Kościoła katolickiego w RP rozpoczęło się już w 1989 roku. Na podstawie umów,okrągłego stołu podpisanych między przedstawicielami władzy komunistycznej i opozycji spod znaku "Solidarność", w kraju zaistniały zmiany w systemie relacji między państwem i Kościołem katolickim.

Ponad to wykorzystanie faktu, że Polak był papieżem okazało się poważnym atutem w rękach Kościoła katolickiego, gdyż kolejnym łatwym posunięciem było w 1993 r. zawarcie Konkordatu, na mocy którego państwo zobowiązuje się też do subwencjonowania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz KUL, a także w miarę możliwości, do udziału w kosztach utrzymania dóbr kultury należących do Kościoła katolickiego.

Wiadomym jest, że w okresie od grudnia 1989 r. do września 1997 r., prace nad zapisem zmian w konstytucji RP charakteryzowały się sporną kwestią, a było nią wyrażenie zasady rozdziału państwa i Kościoła. Klasyczne i najbardziej adekwatne sformułowania: „rozdział", „oddzielenie" nie zadowalały Episkopatu Polski zajmującego w pracach konstytucyjnych pozycję niejako recenzencką. W projektach statuujących model rozdziału państwa i Kościoła dostrzegalne było dążenie do wypracowania sformułowań kompromisowych, możliwych do zaakceptowania przez Kościół katolicki. Końcowym efektem okazała się myśl o konieczności rezygnacji z „rozdziału".

Aleksander Kwaśniewski w 1995 r. opowiedział się wówczas za formułą o „autonomii i niezależności Kościołów i wykluczeniu ich udziału w sprawowaniu władzy publicznej". Ostatecznie jednak wpisano formułę z kościelnej konstytucji soborowej Gaudium et Spes, o autonomii i niezależności połączonej ze „współdziałaniem dla dobra człowieka i dobra wspólnego" (art. 25 ust. 3).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

racjonalista
 • racjonalista
 • 13.05.2012 15:58

Polska to ciemnogród i boi się załatwić kler tak samo jak uczynili to Niemcy i Francuzi. Czy ktoś pomyślał ile to kasy zaoszczędza się? A ile zyska sprzedając ich włości? Kom są? Jakim prawem ludzie ślubujący czystość skromność. itd. opasają się na ludzkiej biedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.N.
 • A.N.
 • 02.05.2012 20:14

W kwestii wydawania a raczej marnotrawienia nie swoich pieniędzy, Polska wiedzie prym i ma swoisty dar. Także kwestia wydawania kasy z naszych podatków jest jasna. Sprawa kształcenia i zatrudniania specjalistów, to już inna kwestia. Nie kompetencje, a tylko wykształcenie ( nie ważne jakie ) oraz układy, układziki są przesłankami do zatrudnienia absolwentów wyższych uczelni. Obsadzanie przeróżnych stanowisk "swoimi" ludźmi z czasem zaowocuje, można nimi łatwo sterować, a nawet przypomnieć jaką uczelnię i kierunek ukończyli... Wiem, że to wygląda na teorię spiskową, ale takie są fakty. Oby tylko Naród nie przejrzał na oczy zbyt późno....

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.11.2009 23:38

Akcja ABW w firmie pełnomocnika majątków kościelnych http://wiadomosci.onet.pl/2080716,11,akcja_abw_w_firmie_pelnomocnika_majatkow_koscielnych,item.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 23:27

Ad. powyższego linku ktoś przesadził!!! Nie wolno robić sobie kpin z symbolu Narodowego i Chrześcijańskiego, bez względu na własne zapatrywania należy je uszanować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 23:10

Oglądałem program o którym wspomniałem wyżej wykształceni kontra zacietrzewiony ,,ciemnogród,, żenada niesamowita... Ten link powyżej zniewala mnie :) pomimo, że nie mam nic przeciwko żadnemu wyznaniu ale panoszenia się nie cierpię i ja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co powiecie o tym pomyśle ? http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7257425,Katolicy_chca_umiescic_krzyz_w_polskim_godle__Bedzie.html
to juz chyba przesada

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 22:34

bo ta czerwona kohorta coraz wyżej łby podnosi, trzeba sprawę nazywać po imieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 22:31

Właśnie w programie 2 TVP u red. Lisa produkuje się p. Senyszyn w sprawie dotyczącej jednego z linków zamieszczonych przez Panią Lenorę :) Thadee słusznie to skomentowałeś :) Pokrzyczą i pozostanie jak jest, niemniej dawno nie było tak głośno na te tematy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 22:25

psy szczekają a karawana jedzie dalej..............

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.11.2009 22:25

Ciekawa sprawa z tym listem do Prezydenta RP :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.