Facebook Google+ Twitter

Misja Philae zagrożona. Lądownik nie ma wystarczającej ilości energii

Lądownik Philae może mieć problemy z realizacją misji na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Specjaliści obawiają się, że urządzeniu nie starczy energii do jej realizacji.

https://flic.kr/p/pjGuum / Fot. DLR German Aerospace Center/CC BY 2.0Philae nie wylądował dokładnie w miejscu, które wybrała Europejska Agencja Kosmiczna. Panele słoneczne lądownika nie są w stanie przetworzyć wystarczającej ilości energii.

Lądownik dokonał wierceń na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Wewnętrzna aparatura ma je przeanalizować. Dojść ma między innymi do podgrzania - podaje serwis rp.pl.

Specjaliści z ESA nie są pewni czy Philae wystarczy energii na przeprowadzenie wszystkich badań. "Wiertło dziś działało, ale jeszcze nie wiemy, czy udało się zebrać próbki i przenieść je do laboratorium. Tego dopiero się dowiemy" - powiedział Stephan Ulamec, który zarządzał lądowaniem sondy.

Czytaj także: Lądownik Philae dotarł na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zobacz jak duży jest ten obiekt


BBC twierdzi, że energii może starczyć tylko do jutra. Kolejny problem to zbyt dalekie wysunięcie wiertła, które zagraża stabilności sondy.

Naukowcy rozważają wariant odbicia Philae od komety i ponownego lądowania w miejscu, gdzie będzie mógł funkcjonować poprawnie, ale jest to bardzo niebezpieczny manewr.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.