Facebook Google+ Twitter

Misja w literaturze

14 maja 2010 r. w sopockiej Spółdzielni Literackiej odbyła się interesująca dyskusja pod hasłem "Misja w literaturze".

Dyskusja autorów młodego pokolenia. / Fot. Karol KłosNajogólniej wyjaśniając pojęcie słowa misja przez dyskutantów chodziło o to czy literatura ma być zaangażowana, czy też nie. Dodajmy, że rozmawiano w kontekście literatury młodej, albowiem uczestnicy panelu dyskusyjnego mają szczęście należeć do generacji urodzonej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zabrzmiało to poważnie, aczkolwiek dyskusja była pełna wigoru, a chwilami nawet młodzieńczej żywiołowości.

Osobą prowadzącą był doktor nauk prawnych, dziennikarz "Gazety Wyborczej", a zarazem autor książki "Siedemnaście sekund" (2005) Przemysław Gulda. Jego to doświadczeniu zawdzięczaliśmy kontynuowanie dialogu po początkowej prezentacji stanowisk, które okazały się być nierozerwalnie związane z politycznymi poglądami dyskutantów.

Panel dyskusyjny zgromadził sporą grupę słuchaczy. / Fot. Karol KłosJakub Żulczyk (rocznik '83), pisarz i dziennikarz, autor książek "Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości" (2006) oraz "Radio Armagedon" (2008), zaprezentował się słuchaczom jako zwolennik prawej strony sceny politycznej i stwierdził, iż pisać można tylko wyrażając siebie, a przez to jedynie opisywać świat zewnętrzny. Natomiast Jan Kapela (rocznik '84), autor tomików wierszy "Reklama" (2005) i "Życie na gorąco" (2007) oraz powieści "Stosunek seksualny nie istnieje" (2008) i "Janusz Hrystus" (2008),nie wiadomo dlaczego nazywany przez organizatorów Jasiem, okazał się być gorącym zwolennikiem lewej strony i uważał, że świat należy zmieniać również poprzez swoją twórczość.

Piękna Marta Dzido (rocznik '81), która zadebiutowała mini powieścią "Ślad po mamie" (2003), wydając następnie powieść "Małż" (2005), a zawodowo zajmująca się realizacją form filmowych i telewizyjnych, odżegnywała się od stronniczości politycznej i stwierdziła, że po dwóch latach kojarzenia jej wyłącznie z tematem aborcji ma już tego dość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Należy wsłuchiwać się w głos młodych, to do nich należy przyszłość. "Młodości, ty nad poziomy wylatuj." Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Literatura współczesna jak inne muzy ma swoje tendencje, osobiście wolę kalsykę. Alle wierzę w młode polokenie, że ich twórczość będzie równie interesująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2010 21:36

Wnioskując z artykułu musiało tam być ciekawie, pozostaje nam tylko oczekiwanie, na efekty pracy twórczej tego pokolenia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie wiedziałam, chętnie bym zaszła. Może przydałoby się dawać info o ciekawych wydarzeniach ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Publiczność, jak zawsze, na koniec wyszła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wiem, że wszyscy na koniec pozostali przy swoich pierwotnych stanowiskach (bo najpierw obejrzałem galerię). Czyli bez postępu. A gdzie skłaniała się publiczność?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.