Facebook Google+ Twitter

Miska chińskiego ryżu. Perły literatury buddyjskiej

Projekt Wydawniczy „miska ryżu" przybliża polskiemu czytelnikowi perły literatury buddyjskiej i nauki mistrzów zen. A wydawane według tradycyjnych chińskich wzorów książki, dają możliwość obcowania z arcydziełami sztuki introligatorskiej.

okładka jednej z książek wydawnictwa "miska ryżu" / Fot. miska ryżuRobert Bączyk i Agnieszka Olszewska wpadli na pomysł założenia wydawnictwa w lipcu 2001 roku w Tajlandii, kiedy praktykowali zen w pięknym leśnym klasztorze Wat Pa Nanachat. „W ich wspaniałej, angielskojęzycznej bibliotece znaleźliśmy kilka wielkich dzieł wczesnego zen; teksty te, nigdy na język polski nie przetłumaczone, od razu wydały nam się niezbędną częścią edukacji każdego ucznia zen. Robert miał już na koncie tłumaczenie kazań Bodhidharmy i był pod wielkim wrażeniem zarówno samego tekstu, jak i pracy nad tłumaczeniem. Kierunek dalszych działań nagle wydał się jasny. Z chińską oprawą graficzną i formą zetknęliśmy się w czasie trzymiesięcznego odosobnienia w klasztorze Hwa Gye Sah w Korei Południowej, gdzie po raz pierwszy przeczytaliśmy tekst Bodhidharmy, wydany właśnie w ten sposób. Po powrocie do Polski zdecydowaliśmy się ostatecznie na rozpoczęcie własnej, niezależnej działalności i założenie Fundacji na Rzecz Wymiany Kulturalnej z Dalekim Wschodem, pod której egidą działa projekt „miska ryżu” - czytamy na stronie internetowej Projektu Wydawniczego.

Robert Bączyk, posługujący się także swoim buddyjskim imieniem Bon Gak, w rozmowie z nami, potwierdza: „Praktyka buddyjska stoi za samym powstaniem projektu i jest jego nieodłączną częścią”. Na pytanie, w jaki sposób osobisty rozwój duchowy pomaga w prowadzeniu wydawnictwa i fundacji, Bączyk odpowiada: „Wspomaga koncentrację, planowanie oraz dobry humor i niematerialistyczne podejście do życia, które to cechy są niezbędne przy prowadzeniu Fundacji”.

Książki wydawane przez „miskę ryżu” nie są kierowane wyłącznie dla osób praktykujących medytację, choć, jak podkreśla Bączyk, taki czytelnik byłby idealny. Publikacje cieszą się powodzeniem zarówno wśród znawców dalekowschodniej filozofii, bibliofilów jak i amatorów estetyki i introligatorstwa artystycznego. Każda książka z oferty wydawniczej „miski ryżu” wydana jest z niezwykłą dbałością o szczegóły i detale, które pozostają w ścisłej harmonii z ideą wydawnictwa. Ich szata graficzna nie pozostawia złudzeń co do intencji założycieli wydawnictwa. Wydawca dokładnie opisuje, iż książki „są ręcznie wiązane sznurkiem, zbiór kartek przypomina harmonijkę (kartki są podwójnie złożone, nie rozcięte), okładki tworzą pojedyncze arkusze ozdobnego kartonu, a tekst drukowany jest na szarym papierze”. W przypadku tego wydawnictwa nie może być mowy o przeroście formy nad treścią, bowiem zarówno forma jak i treść są równie istotne i uzupełniają się nawzajem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i wysokie oceny! Pozdrawiam Panie serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istotnie "miska ryżu" to bogata i cenna oferta wydawnicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe informacje ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenne informacje , dziekuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.