Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28577 miejsce

"Missa Miseri Cordis" - msza dla Jana Pawła II

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-07 19:46

Msza autorstwa Kułakowskiego została napisana na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Missa Miseri Cordis jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II. Kułakowski rozpoczął komponowanie dzieła jeszcze za życia papieża.

W dniu śmierci miał napisane Kyrie, które rok później zostało wykonane w Słupsku. Całe dzieło profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku ukończył w 2007 roku i zapragnął, by było wykonane w rodzinnym Słupsku.
Missa Miseri Cordis składa się z pięciu części: Kyrie, Credo, Gloria, Sanctus oraz Agnus Dei. Tekst do czterech części (w języku polskim) wyszedł spod pióra Ryszarda Hetnarowicza, dziennikarza i publicysty ze Słupska, którego ciężka choroba uniemożliwiła ukończenie dzieła. Tekst do Agnus Dei Leszek Kułakowski zaczerpnął z liturgii.

Leszek Kułakowski jest kompozytorem, pianistą, teoretykiem muzyki. Wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie założył kierunek „Jazz i muzyka estradowa”. Ponadto Kułakowski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowego Komeda Jazz Festival oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (jedynego w Polsce konkursu dla jazzowych kompozytorów).
Plakat Missa Miseri Cordis / Fot.
Leszek Kułakowski zwany jest przez krytyków „wizjonerem jazzu” – skomponował ponad 150 utworów na obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne: od muzyki kameralnej, przez big-bandy, po wielką orkiestrę symfoniczną. Wydał dziewięć autorskich albumów, a jako guru „trzeciego nurtu” - łączącego muzykę współczesną z jazzem,
Mszę wykona orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Wśród solistów zobaczymy Magdalenę Gruszczyńską-Wojtczak (sopran), Wiesławę Maliszewską
(alt), Piotra Kusiewicza (bas) i Piotra Lempę (bas). Orkiestrze i solistom będą towarzyszyły chóry: "Iuventus Cantans" - dyrygent Beata Wróblewska, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st ze Słupska - dyrygent Liliana Zdolińska, Chór "Kakofonia" z Kartuz - dyrygent Małgorzata Kuchtyk, "Syntagma" męski chór z Białego Boru, Wrocławia i Przemyśla - dyrygent Roman Drozd.
Kolejne wykonania mszy będą miały miejsce w Koszalinie (27 czerwca 2008) podczas uroczystości otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Organowego, i w Gdańsku (12 października 2008) w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z okazji obchodów Dnia Papieskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.missamisericordis.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.