Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Judyta Więcławska
Judyta Więcławska
materiały prasowe
Tradycyjnie, tuż przed świętami Wielkiej Nocy na poznańskiej Cytadeli odbędzie się realizowane z ogromnym rozmachem inscenizacyjnym widowisko, ilustrujące historię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym roku wspominać będziemy błogosławioną Piątkę Poznańską - młodych męczenników zgilotynowanych podczas II wojny światowej.

To największe na świecie widowisko pasyjne odbędzie się w sobotę 27 marca o godzinie 19. Autorem pomysłu, reżyserem i producentem przedsięwzięcia jest Artur Piotrowski - absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. W inscenizacji wezmą udział aktorzy występujący na tle scenografii przedstawiającej budowle Jerozolimy. Teatralne dekoracje wspaniale wkomponowane w krajobraz poznańskiej Cytadeli, wojskowe reflektory rozmieszczone na rozległej przestrzeni oraz nowoczesne oświetlenie i profesjonalne nagłośnienie z pewnością wzmocnią siłę przekazu.

W poprzednich latach (2006, 2007 i 2009) widowisko było poświęcane pamięci Jana Pawła II. W 2008 roku wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku natomiast ponownie wspominać będziemy naszego Ojca Świętego (scena finałowa), ale samo Misterium poświęcone zostanie pamięci błogosławionej Piątki Poznańskiej.

Tym razem, Misterium odbędzie się dodatkowo w dniu szczególnym - Międzynarodowym Dniu Teatru, obchodzonym od 1961 roku. Podkreślając ten fakt, organizatorzy pragną uwypuklić również artystyczny wymiar widowiska. Tworząc go wspólnie z amatorami (aktorami) i profesjonalistami (realizatorami) pragną uzyskać nową jakość sztuki scenicznej w naszym kraju.

Poznańska piątka - pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosco w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani 21 i 23 września 1940 r., a potem więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau.

W skład Poznańskiej Piątki wchodzą:
- Bł. Czesław Jóźwiak, zginął w wieku lat 23 (1919-1942)
- Bł. Edward Kaźmierski, zginął w wieku 23 lat (1919 - 1942)
- Bł. Franciszek Kęsy, zginął w wieku 22 lat (1920-1942)
- Bł. Edward Klinik, zginął w wieku 23 lat (1919-1942)
- Bł. Jarogniew Wojciechowski, zginął w wieku 20 lat (1922-1942)

Działali w konspiracji. Zostali wykryci i oskarżeni o zdradę stanu jako zdrajcy Trzeciej Rzeszy. Uwięziono ich, ponieważ byli liderami katolickiej młodzieży. W więzieniu zachowali spokój i niespotykaną pogodę ducha. 24 sierpnia 1942 roku pięciu chłopców zostało pozbawionych życia poprzez zgilotynowanie. Beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 w gronie 108 polskich męczenników. (źródło:

wikipedia.pl

)

Misterium w liczbach
2000 bochenków chleba pieczonych przez poznańskie piekarnie
500 kostiumów uszytych przez kilkadziesiąt osób
14 kompletów kostiumów żołnierzy rzymskich z Indii
1000 osób pracujących przy każdym przedstawieniu, w tym:
300 aktorów
300 harcerzy z ZHP i ZHR
300 osobowy chór i orkiestra symfoniczna
100 osobowa ekipa organizacyjna
ponad 110 000 widzów

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.misterium.com.pl/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto