Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19539 miejsce

"Misterium Passionis et Resurrectionis" Marka Żuławskiego

6 marca o godz. 16.00 w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie im. Biskupa Stanisława Okoniewskiego miał miejsce wernisaż wystawy Marka Żuławskiego "Misterium Passionis et Resurrectionis". Kuratorem wystawy jest Sławomir Majoch.

Autoportret Marka Żuławskiego / Fot. Paulina MatysiakWystawa odbyła się we współpracy z Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu. Wernisaż uświetniła obecność księdza biskupa Jana Bernarda Szlagi. Postać Marka Żuławskiego przybliżył Sławomir Majoch w krótkim wystąpieniu.

Zobacz także galerię z wystawy.

Na wystawie można zobaczyć obrazy o tematyce pasyjnej. Obok prac malarskich znajdują się również teksty malarza, które są autorskim komentarzem do obrazów. Malarstwo religijne Marka Żuławskiego, oceniane wysoko przez krytykę, skłania widza do refleksji nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Warto zauważyć, że prace Marka Żuławskiego znajdują się w muzeach i zbiorach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii (Victoria and Albert Museum, Ben Uri Gallery, Muzeum Miejskie w Nottingham, Arts Council w Cardiff), Stanach Zjednoczonych (Central Library w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Cincinnati), Izraelu (Yad Vashem), Francji i Polsce (m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Zakopiańskie, Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu).

Marek Żuławski urodził się 13 kwietnia 1908 roku w Rzymie. Był synem pisarza i filozofa Jerzego Żuławskiego. Dzieciństwo i młodość spędził w Toruniu. Studia odbył w warszawskiej Akademii Sztuk pięknych u prof. Karola Tichego, a następnie prof. Felicjana Kowarskiego i prof. Leonarda Pękalskiego. W 1935 roku wyjechał do Paryża, później do Londynu, gdzie pozostał do śmierci. W czasie wojny pracował w polskiej sekcji radia BBC. Zmarł w 1985 roku.

Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2009.
Muzeum Archidiecezjalne w Pelplinie, ul.Bpa Dominika 11.
Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - zamknięte
wtorek - piątek - 10-16
sobota - 10 - 17
niedziela -11-17.
Muzeum jest nieczynne w święta kościelne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.