Facebook Google+ Twitter

Misterium: Rękopis znaleziony w Saragossie, recenzja filmu

W ramach Europejskiego Tygodnia 2013 w Hamburgu, organizatorzy Festiwalu Filmu Polskiego PP. Grażyna Słomka z mężem, zaprezentowali 11. maja br. film Wojciecha J.Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie". "Misterium - ciepło określiła ten film

młoda studentka socjologi w Hamburgu, będąca tak jak i ja - na tym niezwykłym spotkaniu z adoptacją na język filmowych obrazów - literatury polskiej.

Film ten pomógł mi, w uporządkowaniu pamięciowym pewnych scen kostiumowych, które do tej pory przypisywałem innemu filmowi polskiemu. Kadr filmowy wychowuje tak wczoraj, jak i dziś. I pod tym względem nie stracił nic ze swojego uroku! Przez ekran w tym filmie przewija się plejada aktorów polskich: jak Zbyszek Cybulski, Iga Cembrzyńska, Kazimierz Opaliński, Beata Tyszkiewicz, Franciszek Pieczka i inni.


Dwaj oficerowie wrogich sobie armii, spotykają się nie przypadkowo w okresie wojen napoleońskich na stryszku w Saragossie. I wspólnie pochylają głowy nad znalezionym tam rękopisem, bogato ilustrowanym. Czar i urok tych ilustracji, takoż i opowieści "nie z tego świata" mnicha i jego parobka, powodują że młody oficer (gra go Zbyszek Cybulski) przenosi siebie i nas z jednej czarownej sceny z "tysiąca i jednej nocy" z udziałem dwóch księżniczek, w drugą.


Namowy religijne z tamtych wieków, tu: "na islam", powodują, iż reż. Wojciech Has, już w okresie Polski Ludowej przewidywał, jakie to zmagania wojenno - religijne będą nękały ludzi wieku dwu tysięcznego! Takoż i wielcy artyści i filmowcy świata zachodniego, jak Luis Bunuel byli i są pod nieprzemijającym urokiem dzieła Wojciecha Jerzego Hasa.

Do tej uczty filmowej gra muzyka Krzysztofa Pendereckiego.

Planujesz spędzić wieczór w domu przed telewizorem? Nie wiesz, co obejrzeć? Sprawdź program telewizyjny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Rękopis znaleziony w Saragossie" to jest ta Kultura w Polsce lat 60 -tych na której wszyscy żeśmy się wychowywali! W Polsce nie doceniana; miała wielu zwolenników i wielbicieli dzieła W. Hasa na Zachodzie, na który Polacy za "żelazną kurtyną" patrzyli z utęsknieniem.
Wśród miłośników kina Wojciecha Hasa byli: Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Luis Bunuel, Lars von Trier, Harvey Keitel i Jerry Garcia, źródło: www.filmlandpolen.de

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam film bardzo dawno w telewizji, ale też jestem przekonana, że warto do niego wrócić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przypominac filmy sprzed lat.
Pamięć ulotną jest i powtórka jest OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Andrzeju za przypomnienie tego filmu. Wspaniała bajka i komedia, to jedno z najwybitniejszych dzieł kinomatografii polskiej ub. wieku. Widziałm ten film wiele razy. W Polsce nigdy ten film nie był doceniany, dobrze że inni wspaniali twórcy kina na świecie zaliczyli ten film do czołówki światowej kinomatografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.