Facebook Google+ Twitter

Misterium: Rękopis znaleziony w Saragossie, recenzja filmu

W ramach Europejskiego Tygodnia 2013 w Hamburgu, organizatorzy Festiwalu Filmu Polskiego PP. Grażyna Słomka z mężem, zaprezentowali 11. maja br. film Wojciecha J.Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie". "Misterium - ciepło określiła ten film

młoda studentka socjologi w Hamburgu, będąca tak jak i ja - na tym niezwykłym spotkaniu z adoptacją na język filmowych obrazów - literatury polskiej.

Film ten pomógł mi, w uporządkowaniu pamięciowym pewnych scen kostiumowych, które do tej pory przypisywałem innemu filmowi polskiemu. Kadr filmowy wychowuje tak wczoraj, jak i dziś. I pod tym względem nie stracił nic ze swojego uroku! Przez ekran w tym filmie przewija się plejada aktorów polskich: jak Zbyszek Cybulski, Iga Cembrzyńska, Kazimierz Opaliński, Beata Tyszkiewicz, Franciszek Pieczka i inni.


Dwaj oficerowie wrogich sobie armii, spotykają się nie przypadkowo w okresie wojen napoleońskich na stryszku w Saragossie. I wspólnie pochylają głowy nad znalezionym tam rękopisem, bogato ilustrowanym. Czar i urok tych ilustracji, takoż i opowieści "nie z tego świata" mnicha i jego parobka, powodują że młody oficer (gra go Zbyszek Cybulski) przenosi siebie i nas z jednej czarownej sceny z "tysiąca i jednej nocy" z udziałem dwóch księżniczek, w drugą.


Namowy religijne z tamtych wieków, tu: "na islam", powodują, iż reż. Wojciech Has, już w okresie Polski Ludowej przewidywał, jakie to zmagania wojenno - religijne będą nękały ludzi wieku dwu tysięcznego! Takoż i wielcy artyści i filmowcy świata zachodniego, jak Luis Bunuel byli i są pod nieprzemijającym urokiem dzieła Wojciecha Jerzego Hasa.

Do tej uczty filmowej gra muzyka Krzysztofa Pendereckiego.

Planujesz spędzić wieczór w domu przed telewizorem? Nie wiesz, co obejrzeć? Sprawdź program telewizyjny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Rękopis znaleziony w Saragossie" to jest ta Kultura w Polsce lat 60 -tych na której wszyscy żeśmy się wychowywali! W Polsce nie doceniana; miała wielu zwolenników i wielbicieli dzieła W. Hasa na Zachodzie, na który Polacy za "żelazną kurtyną" patrzyli z utęsknieniem.
Wśród miłośników kina Wojciecha Hasa byli: Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Luis Bunuel, Lars von Trier, Harvey Keitel i Jerry Garcia, źródło: www.filmlandpolen.de

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam film bardzo dawno w telewizji, ale też jestem przekonana, że warto do niego wrócić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przypominac filmy sprzed lat.
Pamięć ulotną jest i powtórka jest OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Andrzeju za przypomnienie tego filmu. Wspaniała bajka i komedia, to jedno z najwybitniejszych dzieł kinomatografii polskiej ub. wieku. Widziałm ten film wiele razy. W Polsce nigdy ten film nie był doceniany, dobrze że inni wspaniali twórcy kina na świecie zaliczyli ten film do czołówki światowej kinomatografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.