Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5183 miejsce

"Mistrz Cienia", czyli Rubens - malarz i dyplomata

Czy można prowadzić podwójne życie? Peter Paul Rubens przez cywilizację został zapamiętany, jako najwybitniejszy malarz epoki baroku. Jednak mało kto wie, że ten sam człowiek był znakomitym szpiegiem i dyplomatą na królewskich dworach.

Europa Zachodnia na przełomie XVI i XVII wieku przeżywała okres zanikania feudalnego systemu i szybkiego rozwoju gospodarki towarowo-pieniężnej, co było głównym czynnikiem rozszerzenia się dualizmu gospodarczego powstałego między Wschodem, a Zachodem. Zasadnicza część akcji książki dotyczy głównie Niderlandów (dzisiejszej Belgii i Holandii), które w czasach Rubensa znalazły się pod panowaniem hiszpańskich Habsburgów, mających w posiadaniu rozległe tereny na całym kontynencie. Rządy te doprowadziły z czasem do tak głębokich podziałów, że w końcu spowodowały wybuch rebelii- wojny osiemdziesięcioletniej. Sytuacja ta podzieliła kraj na dziesięć prowincji wiernych Hiszpanii oraz siedem prowincji walczących o niezależność, które z czasem przeistoczyły się w naród holenderski, czyli Holandię. Polityka w ówczesnych czasach potrzebowała wybitnych i najlepszych w swoim fachu szpiegów oraz dyplomatów, którzy ukształtowaliby stosunki międzynarodowe na korzyść swojego władcy.

Książka Marka Lamstera jest niczym innym, jak biografią polityczną wybitnego i niezmiernie uzdolnionego artysty, który wiódł podwójne życie: malarza oraz dyplomaty i szpiega jednocześnie. Wyjątkowy talent oraz szczególny zmysł do interesów zapewniły mu stałe kontakty z przedstawicielami królewskich rodów- każdy szanowany arystokrata chciał mieć własny portret stworzony przez samego Mistrza. To właśnie jego sława i niezwykła osobowość przyczyniły się do przyłączenia go do służby dyplomatycznej - Rubens bardzo często przebywał w towarzystwie ludzi z międzynarodowych kręgów najwyższej władzy.

Rzeczywistość, w jakiej znalazł się Rubens, przesiąknięta była ciągłymi konfliktami religijnymi, intrygami, nieczystymi walkami o tron, ale także znacznym rozwojem kulturalnym Europy Zachodniej. Podróże ze swojego domu w Antwerpii do Madrytu, Londynu, Paryża, czy Rzymu rozszerzyły jego kontakty, którymi zainteresowała się korona hiszpańska, wciągając go w pracę na rzecz tajnych służ królewskich. Stał się zatem czołowym negocjatorem traktatów miedzy Anglią i Hiszpanią, co jednak nie przeszkadzało mu w tworzeniu największych i najpopularniejszych dzieł epoki baroku.

"Mistrz Cienia" jest barwną i intrygującą biografią wyjątkowej osobistości, jaką z pewnością był Peter Paul Rubens. Ukazuje życie artysty skupione na polityce ówczesnej Europy Zachodniej i jego wpływ na stosunki międzynarodowe. Po przeczytaniu książki aż trudno uwierzyć, że jego twórczość artystyczna obejmuje dwa tysiące obrazów, bowiem jego ogromna rola dyplomatyczna pochłaniała dużo czasu.

Czy książka jest godna uwagi? Z pewnością. "Mógłbym dostarczyć historykowi wielu materiałów, wszystko autentyczne, ale jakże inne od tego, co się na ogół sądzi" - Peter Paul Rubens.

Peter Paul Rubens(ur. 28 czerwca 1577 w Siegen w Westfalii, zm. 30 maja 1640 w Antwerpii) był jednym z najwybitniejszych artystów epoki baroku.
Za sprawą dynamicznej kompozycji, szokującego dramatyzmu, zmysłowości,
bogatej barwy, a także silnego światłocienia stworzył dzieła ponadczasowe, uważane za skarby epoki baroku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.