Facebook Google+ Twitter

"Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa w Teatrze 13

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-10-04 16:23

W weekend w Białołęckim Ośrodku Kultury już po raz kolejny Teatr 13 wystawił spektakl "Mistrz i Małgorzata", oparty na powieści rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa.

"Chciałem służyć mojemu narodowi, chciałem żyć w mojej przystani nikomu nie czyniąc zła..."Teatr 13. Spektakl "Mistrz i Małgorzata" / Fot. BOK BiałołękaWczoraj w Teatrze 13, w Białołęckim Ośrodku Kultury mieszczącym się przy ul. Vincenta van Gogha 1 już po raz kolejny został wystawiony spektakl "Mistrz i Małgorzata", oparty na powieści rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa. O czym jest ta sztuka? Pozwolę sobie przypomnieć jej treść tym, którzy czytali już jakiś czas temu i zapoznać z nią te osoby, które jeszcze jej nie poznały.

W przedstawieniu można było zauważyć trzy główne wątki: opowieść o Szatanie (Wolandzie) odwiedzającym pewne europejskie miasto, historię pisarza (Mistrza) i jego miłości do Małgorzaty oraz opowieść o Piłacie i Jezusie (Jeszule), przeplatające się ze sobą i tworzące nierozerwalną całość.Teatr 13. Spektakl "Mistrz i Małgorzata" / Fot. BOK Białołęka

Czy Bóg istnieje? A Syn Boży? Nie! Boga przecież nie ma. To wszystko wymysł - twierdzą pisarz Michaił Aleksandrowicz Berlioz i poeta Iwan Bezdomny. Ich dyskusji przysłuchuje się tajemniczy obcokrajowiec, podający się za turystę i specjalistę od czarnej magii. Nieznajomy upiera się, że "Jezus naprawdę istniał" i on sam może o tym zaświadczyć. Mówi jeszcze inne dziwne rzeczy. Na przykład przepowiada Berliozowi, że tego samego dnia zginie w niecodzienny sposób.

Teatr 13. Spektakl "Mistrz i Małgorzata" / Fot. BOK Białołęka Bezdomny, martwiąc się o przyjaciela, postanawia złapać Wolanda i jego świtę. W wyniku szatańskiego zbiegu okoliczności trafia jednak do szpitala psychiatrycznego. Wszystkie jego słowa zostają uznane za twór wyobraźni poety-schizofrenika. W międzyczasie autor pozwala nam śledzić opowieść tajemniczego turysty, który jakoby był świadkiem procesu i ukrzyżowania Jezusa oraz zagłębić się w losy Mistrza i jego ukochanej Małgorzaty. Uczucie łączące dwójkę tytułowych bohaterów stanowi niewidzialną klamrę, która łączy wszystkie wątki obecne w powieści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobrze opowiedziana fabuła spektaklu, możliwe do obejrzenia zdjęcia - dla tych co na nim nie byli lub być nie mogą! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, zapraszam do stolicy i na spektakle Teatru 13 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie mam okazji obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ambitny ten Teatr 13, brawo. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.