Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21768 miejsce

Mistrz kamuflażu wśród motyli

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu konkurs, okazał się być trochę za trudny. Tak jak obiecałem, przedstawiam artykuł o motylu, którego natura obłaskawiła darem mimetyzmu. Konkurs dalej jest aktualny.

Osadnik egeria ( Parage aegeria ) / Fot. Artur HampelOsadnik egeria ( Pararge aegeria ), to motyl należący do rodziny rusałkowatych.

Cóż takiego niezwykłego jest w tym motylu, że został bohaterem nierozstrzygniętego jeszcze konkursu

Otóż motyl ten jest jednym z nielicznych, który broni się przed drapieżnikami wykorzystując zjawisko mimetyzmu. W jego Osadnik egeria ( Pararge aegeria ) / Fot. Artur Hampelprzypadku barwy ochronne upodobniają go do otoczenia, którym są opadłe z drzew liście. Jest to motyl ściśle związany z lasami i o ile dość pospolity, to jednak rzadko zauważany. Dlaczego się tak dzieje ? Otóż przy dostrzeżeniu zagrożenia motyl Osadnik egeria ( Pararge aegeria ) / Fot. Artur Hampelten ląduje na ściółce, która w lasach dębowych, dębowo-bukowych jest złożona w przeważającym stopniu z nierozłożonych jeszcze liści. Gdy motyl ten siedzi nieruchomo, wypatrzenie go stanowi nie lada wyzwanie.

Zdarzało się, że skradając się z aparatem do upatrzonego motyla, płoszyłem innego, który był zaledwie kilkanaście centymetrów ode mnie. Zwyczajnie go nie zauważałem.

Motyl ten jest jeszcze bardzo ciekawy pod względem ubarwienia. Otóż, przy odpowiednim kącie padania promieni słonecznych przyjmuje on barwy: szmaragdową i ciemnej połyskującej zieleni. Jest to jedyny motyl w Polsce, który uzyskuje taki efekt optyczny.

Motyle te często Osadnik egeria ( Perargus aegeria ) / Fot. Artur Hampel latają w grupach przy zranionych drzewach chętnie spijając ich soki. Idąc po lesie, jeśli nie będziecie patrzyli tylko pod nogi, ale co jakiś czas spoglądali przed siebie, to macie szansę ujrzeć w rozproszonych promieniach słońca grupę tańczących i kołyszących się w powietrzu osadników. Zapewniam, że jest na co popatrzeć.
Motyle te latają od kwietnia do maja oraz od lipca do sierpnia. Zwłaszcza w tym drugim okresie, podczas poszukiwań borowików w dąbrowach i buczynach, zachęcam do rozglądania się za tym pięknym polskim motylem.

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora



Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Izabella K.
  • Izabella K.
  • 25.09.2012 22:02

A ja widzę. Wystarczy popatrzeć na te zdjęcia motyla powyżej i na fotkę konkursową i poszukać. I wtedy wszystko jasne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia motyla, mistrza kamuflażu są znakomite. Nawet na tle liści wyraźnie go widać. Szkoda, że zdjęcie konkursowe nie jest tak dobre...Ułatwiłoby znalezienie ukrytego motyla...Pozdrawiam. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.