Facebook Google+ Twitter

Mistrz literackiej intrygi uderzy ponownie!

Wkrótce księgarniach w całej Polski pojawi się pierwsza powieść graffiti pt. "Cierpliwy Snajper". Jej autor to postać nietuzinkowa, a zważając na jego życiorys, nazwanie go współczesnym Hemingwayem nie będzie przesadą.

Urodzony w 1951 roku w Kartagenie, Arturo Pérez-Reverte już od najmłodszych lat fascynował się literaturą, łapczywie pochłaniając kolejne dzieła klasycznych powieściopisarzy, głównie przygodowe. Nazwiska takie jak Conrad, London, Dumas czy Stevenson wywarły trwały wpływ na jego dorastający umysł.

Arturo Pérez-Reverte / Fot. Carmelo RubioUkończywszy studia politologii i dziennikarstwa, w 1973 roku rozpoczął swą długoletnią karierę reportera wojennego. Zawitał w kilkunastu pochłoniętych krwawymi konfliktami krajach, zdobywając wiele cennych doświadczeń o naturze człowieka i świata, w jakim przyszło mu żyć. Bezpośrednio doświadczyć mógł przerażających obrazów zagłady i zniszczenia, relacjonując na bieżąco dla hiszpańskich mediów wiele z najkrwawszych konfliktów drugiej połowy XX wieku. Z czasem wypalać zaczęło go poczucie bezcelowości jego pracy – w wywiadach przywołuje nieraz moment odrzucenia przez hiszpańską telewizję jego reportażu z wojny domowej w Bośni (konflikt pochłonął ok. 100 tysięcy istnień) na rzecz „ważnego meczu”.

W 1994 roku porzucił zawód reportera wojennego, w dalszym ciągu obserwując jednak z dziennikarskiej perspektywy mroczne oblicza ludzkiej degeneracji. W prowadzonym przez niego radiowym programie „La ley de la calle” („Prawo ulicy”) stałymi gośćmi byli policjant, przestępca, narkoman oraz prostytutka. Po kilku latach Pérez-Reverte porzucił i tę ścieżkę, nie zgodziwszy się na przesunięcie emisji na korzystniejszą komercyjnie, lecz niezgodną z jego wizją nocnej audycji godzinę.

 / Fot. ZnakPragnąc dożyć spokojnej starości – co sam uważa za największy dar od losu, na jaki liczyć może mężczyzna – na stałe poświęcił się powieściopisarstwu. Nie daje się przy tym zaszufladkować w obręb jednej konwencji czy gatunku. Jego debiut, „Huzar”, prezentuje zderzenie górnolotnych wyobrażeń głównego bohatera, żołnierza wojen napoleońskich, o wojnie z brutalną rzeczywistością. Ten autoterapeutyczny wątek stanowi istotny lejtmotyw literackiej twórczości Péreza-Reverte. Niejedyny: pisarz regularnie daje również upust swej miłości do klasycznej powieści przygodowej (jego najsłynniejsza seria „Kapitan Alatriste” prezentuje tradycyjną konwencję płaszcza i szpady) oraz... kobiet, uważając wgląd do wnętrza ich dusz za klucz do zrozumienia istoty człowieczeństwa. Twórczość Péreza-Reverte'a została wyróżniona licznymi nagrodami, doczekała się też szeregu ekranizacji, m.in. głośnej adaptacji „Klubu Dumas” – „Dziewiątych wrót” w reżyserii Romana Polańskiego.

„Cierpliwy Snajper” ukaże się na rodzimych półkach w lutym nakładem wydawnictwa Znak. Jej tytułowy główny bohater stanowi fikcyjną ikonę nielegalnego graffiti, swą anonimową działalnością przysparzającą sobie zarówno fanatycznych zwolenników, jak i zagorzałych wrogów. W celu nadania swej intrydze autentyzmu, Pérez-Reverte przez rok wnikał w środowisko podziemnych grafficiarzy, dając tym samym do zrozumienia światu, że jego koncepcja „spokojnej starości” różni się zgoła od tej normalnego śmiertelnika. Cóż – wielbiciele pisarza nie znajdą raczej w tym fakcie powodu do narzekań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.