Facebook Google+ Twitter

Mistrz Ścierański gościem Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych

Jak na muzyka samouka prezentuje niezwykle wysoki poziom artyzmu jazzowego. Krzysztof Ścierański, gitarzysta basowy i muzyk sesyjny gościł 10 lipca 2010 r. na Puławskich 40. Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych.

 / Fot. Elżbieta RubiecZnany jest ze swojego charakterystycznego sposobu gry nie tylko na basie, ale także na gitarze elektrycznej i klasycznej. Przez wiele lat udzielał się bowiem w krakowskiej formacji Laboratorium, obracającej się w kręgach szeroko pojmowanego jazz-rocka. Doświadczenie muzyczne zdobywał min. podczas kilkuset koncertów zagranych nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Z grupą Laboratorium gościł na festiwalach jazzowych w Indiach i Hiszpanii, co dla młodego adepta specyficznej muzyki jazzowej było wielkim wyzwaniem, a jednocześnie przepustką do zaistnienia w dość zamkniętym kręgu artystycznym.

Ścierański zawsze oscylował na granicy jazzu i rocka, gdyż - jak sam opowiadał podczas swojego występu - lata 80. były czasem świetności rocka i punka, więc siłą rzeczy wychowywał się na nich i traktuje je jako swoiste korzenie, co zaprezentował również na puławskim koncercie, grając utwór reggae.

 / Fot. Elżbieta RubiecJuż sam fakt współpracy z tak wielką osobą, jaką jest polski kompozytor i autor muzyki filmowej, a także skrzypek jazzowy, Krzesimir Dębski, stawia Ścierańskiego na wyżynach światowej muzyki. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego zgrupa String Connection pod wodzą Dębskiego i wzbogacona obecnością Ścierańskiego zagrała koncert, dzięki któremu stała się jednym z najsłynniejszych w Polsce i na świecie zespołów jazzowych. Ponadto basista jazzowy ma na swoim koncie współpracę z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, a także przedstawicielami różnorodnej, choć powiązanej pewnymi elementami muzyki: Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Republiką, Johnem Porterem, Markiem Grechutą, czy nawet zespołem Wilki.

Krzysztof Ścierański niejednokrotnie pojawiał się podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach, zaś dość długie, bo dwugodzinne koncerty kończyły się zazwyczaj trwającymi do porannych godzin "jam session", wygrywanymi leniwie w miejscowej klimatycznej kawiarni. Muzyk pojawia się na występach przeważnie z towarzyszami broni - muzykami Markiem Napiórkowskim, Markiem Raduli, czy Bernardem Maselim, tym razem jednak występował solo, zaś jedynym jego kompanem była tajemnicza skrzyneczka, z której wydobywały się dźwięki rodem z całej orkiestry jazzowej. Ścierański natomiast w pełnym skupieniu na scenie prezentował swój autorski materiał, zmieniając co raz sprzęt, z prezentującym się na czele Fenderem. Podczas koncertu zgromadzeni usłyszeli min. takie kompozycje, jak "Modlitwa", "Paradicsomaddar", "Harley Benton", "Latin blues", czy "Tybetandy". Ponadto muzyk zaprezentował utwory z pogranicza bluesa, reggae i rytmów południowoafrykańskich łącząc je z klasyką jazzu i przypominając momentami wręcz tradycyjną salsę.

Mistrz elektronicznej technologii zmienił brzmienie swojego basu - będącego zazwyczaj sprzętem akompaniującym - na instrument solowy, tworzący pomysłową, ciepłą muzykę, mającą zwolenników w całej Europie dzięki takim innowacjom, jak stosowanie harmonizera Ibanez, czy delayów Ibanez i DigiTech. Tworząc specjalne techniki gry, Ścierański kreuje swój oryginalny świat dźwięków, który - choć potrzebuje wymagającego słuchacza - porywa wielu miłośników muzyki gitarowej i jazzowej.

40. Jubileuszowe Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe trwają do 18 lipca, zaś w dniach 16 i 17 lipca Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" zaprasza na koncerty finałowe wokalistów i muzyków, podczas których zaprezentują się zespoły i soliści w repertuarze przygotowanym na warsztatach. Ponadto Warsztaty Jazzowe to nie tylko zajęcia dla muzyków i młodych adeptów jazzu, ale także koncerty, wystawy i jamy.

Pięć kroków - jak dodać materiał do serwisu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ROLANDSTAR
  • ROLANDSTAR
  • 29.05.2012 23:02

nie tylko swietnym muzykiem kompozytorem ale rowniez super czlowiekiem ´.
dziekujmy ze nadaje swiatu barw´.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ścierański jest klasą sam dla siebie. Fajna relacja /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.