Facebook Google+ Twitter

Mistrz Świata Jason Crump - „Jeżdżę po to, by wygrywać”

Po zakończeniu turnieju Grand Prix Polski, na szyi Jasona Crumpa zawisł złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. To już drugi tytuł najlepszego żużlowca globu w karierze Australijczyka.

Fot. WOJTEK WILCZYŃSKI/SPGWZdaniem wielu, Crump jest godnym następcą wielkiego championa Tony’ego Rickardssona, który na koncie ma aż sześć tytułów indywidualnego mistrza świata. Dominacja Australijczyka w światowym speedwayu była w tym sezonie na tyle wyraźna, że wróży mu się pozostanie na szczycie przez kolejnych kilka lat.

Jason Crump, który od najmłodszych lat przebywał w środowisku pasjonatów czarnego sportu, wydawał się być „skazany na żużel”. Dyscyplinę tę uprawiał jego dziadek, Neil Street, który obecnie pełni funkcję menadżera reprezentacji Australii i mocno angażuje się w szkolenie młodzieży oraz ojciec, Phil Crump, pracujący jako mechanik w ekipie syna.

Urodził się 6 sierpnia 1975 r. w angielskim Bristolu, wychowywał się w stanie Queensland w Australii. W swojej ojczyźnie, gdzie dużą popularnością cieszą się tak egzotyczne dla nas dyscypliny jak krykiet czy rugby,  jest praktycznie nierozpoznawalny. Mimo zdobycia dwóch tytułów indywidualnego mistrza świata oraz trzech złotych krążków w championacie drużynowym wraz z ekipą Australii, może spokojnie spacerować z dziećmi, nie narażając się na nadmierne zainteresowanie przechodniów.

Siedem miesięcy w roku spędza w Europie, gdzie startuje w brytyjskiej Elite League (Belle Vue Manchester), polskiej Ekstralidze (Atlas Wrocław) i szwedzkiej Elitserien (VMS Elite Vetlanda). Na każdych zawodach towarzyszy mu żona Melody wraz z córką Mią i synem Sethem. Crump jest w obecnym sezonie najskuteczniejszym jeźdźcem polskiej ekstraklasy, w której poprowadził swój klub Atlas Wrocław do zdobycia drużynowego mistrzostwa Polski. Legitymuje się najwyższą średnią biegową, wynosząca 2,64.

Prywatnie interesuje się australijskim krykietem, w którym próbował swoich sił jako dziecko, zanimŻona i syn Jasona Crumpa fot. Wojtek Wilczyński/SPGW zdecydował się iść w ślady swoich przodków i skoncentrować na speedwayu. Chętnie ogląda również wyścigi Formuły 1 i Moto GP. Znany ze swojego wybuchowego charakteru, przed kilkoma laty zdecydował się na pracę z psychologiem. „Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy nawiązałem współpracę z psychologiem sportowym, który nauczył mnie, jak mam kierować umysł na inne tory i jak hamować moje złe nawyki. Teraz jestem jeszcze silniejszy. Jest we mnie pozytywna właściwa agresja, a ja uwielbiam być zwycięzcą” - wyznaje Australijczyk.

Niewielu fanów żużla wie, że Jason wydał autobiografię. „A World of My Own” (Mój własny świat) to opowieść o karierze i życiu prywatnym żużlowca. Jeden z rozdziałów napisała Melody Crump, a wstęp jest autorstwa byłego znakomitego szwedzkiego zawodnika Pera Jonssona.

Największe sukcesy Jasona Crumpa:

* Indywidualne Mistrzostwa Świata: 2 złote medale (2004, 2006), cztery srebrne medale (2001-2003, 2005)

* Drużynowe Mistrzostwa Świata: 3 złote medale (1999, 2001-2002)

* Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów: złote (1995), srebro (1994)

Źródło: jasoncrump.com, wts.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.