Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Europy w czynie społecznym?

Mam taki obraz przed oczami. Premier Kaczyński stoi na mównicy i grzmi z niej, że kraj w potrzebie, że trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy na chwałę Polski. Szalony sen? No niekoniecznie....

Kraj w potrzebie...

„Każdy obywatel polski w wieku od 18 do 60 lat w przypadku kobiet i od 18 do 65 roku życia w przypadku mężczyzn zobowiązany jest do przepracowania w ramach przygotowań do organizacji EURO 2012 dwóch dni w każdym roku kalendarzowym począwszy od roku 2008” - podaje RMF FM. Nie przecierajcie oczu, to nie żart primaaprilisowy. Tak według RMF FM ma wyglądać projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cytowany przeze mnie punkt wprowadza ponownie, trochę już zapomniane czyny społeczne. Takie które doprowadziły do powstania np. Fabryki Urządzeń Mechanicznych we Wrocławiu. Nie ma co ukrywać, że dzięki tym akcjom zbudowano wiele żłobków, placów zabaw. Zasadzono wiele drzew. Tylko, że to były inne czasy. Teraz ja bym to jednak nazwał po imieniu (bo w tamtych czasach, bym nie mógł). Pańszczyzna. Po pierwsze, jakoś nic nie wspomina się o płaceniu za tą pracę. A praca będzie to ciężka, bo dotyczyć ma naszej głównej bolączki związanej z ME2012, czyli z infrastrukturą drogową. Mówiąc po ludzku, każdy mieszkaniec Polski (i nie tylko, o czym zaraz), nieważne ile ma fakultetów, chwyci po 5 dniach pracy ochoczo za łopatę i pobiegnie na pole, gdzie już niedługo będzie przebiegać długa i prosta autostrada łącząca Warszawę z Kijowem. Polacy z chęcią oddadzą dwa wolne dni w roku, żeby politycy mogli mówić przy wyborach: "To dzięki naszej partii odbyły się w Polsce ME". Jakby jednak okazała się siła naszego narodu za mała, to zawsze możemy zapędzić do pracy osoby innych narodowości przebywające w naszym kraju. „Osoby fizyczne przebywające czasowo na terytorium Polski zobowiązane będą do pracy społecznej proporcjonalnie do czasu przebywania na terytorium Polski”. Piękna sprawa. Proponuję jeszcze wprowadzić wśród takich zagranicznych gości obowiązkowe składki na plastikowe krzesełka na stadiony. Najlepiej jednak, żeby przywieźli swoje.

Pomożecie?! A mamy wyjście?

Tak cieszyli się polscy kibicie po ogłoszeniu przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012. Absurdalna ustawa może zmienić te nastroje. / Fot. Przemysław TrubalskiPolacy to naród przekorny. Jak są nakazy i zakazy to my je uwielbiamy omijać. Dlatego też pomysłodawcy ustawy przygotowali bacik na niepokornych obywateli: „Kto nie dopełnia obowiązków wynikających z rozdziału 16a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy albo odmawia pracy w ramach przygotowań (...): - uważany będzie za niedojrzałego społecznie i będzie musiał przejść jednodniowe szkolenie patriotyczne w najbliższym Urzędzie Gminy”. Oczywiście potem i tak będzie musiał odpracować te dwa dni. Rozumiem, że urzędnicy będą te szkolenia przeprowadzać w terminie innym niż praca społeczna, której będą się musieli podjąć. Chyba, że w czasie godzin pracy, między piciem kawy, a przyjęciem paru petentów. Albo jeszcze lepiej w czasie przerwy obiadowej. Tak przy okazji tych sankcji, ciekawe jak będzie sprawdzana obecność danej osoby? Listy obecności? Pieczątki w Zeszycie Czynów Obywatelskich? Co by jednak nie było, że państwo chce tylko karać, będą też nagrody. Nie, nie umieszczenie na tablicy korkowej, zaraz obok pracownika miesiąca. Taki na przykład kłamca lustracyjny, który to oszukał państwo, będzie mógł skrócić sobie karę wynikającą z tego czynu. Wystarczy przepracować 20 dni, na przykład przy budowie dróg. I jeśli ja dobrze rozumiem, ten chwalebny czyn wymaże ten haniebny. Od siebie proponował bym dla wszystkich Polaków, którzy pomogą talon na darmowe piwo podczas mistrzostw Europy.

Trochę poważniej

Nie będę się rozwodził nad sensownością tego pomysłu, zrobią to politycy, a jeśli ustawy tej nikt nie zawetuje, zajmie się nią na pewno Trybunał Konstytucyjny. Z wiadomym skutkiem. Ja tylko mam apel do naszych władz. Zamiast ganiać się jak lis z kotem, tfu jak pies z kotem, przedstawiać pomysły rodem z minionej epoki, wziąć się po prostu do roboty. Popracować nad pakietem ustaw, które w znacznym stopniu usprawniły by prace nad ME2012. Bo ma kto pracować. Tylko nie ma jak. Nie ma się co czarować. To przedsiębiorcy powinni krzyknąć do polityków: „Pomożecie?!” A politycy, zapominając o waśniach chórem winni odpowiedzieć „Pomożemy!”. Szkoda, że to tylko pobożne życzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

chyba wszyscy coraz łatwiej dajemy się wkręcać. z prostego powodu - to, co jeszcze niedawno wydawało się totalnie nie do pomyślenia dziś staje się rzeczywistością.

mnie by taki projekt ustawy chyba już nawet specjalnie nie zdziwił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W czynie społecznym to ja buraki wykopywałam (butami) i stonkę imperialistyczną zbierałam do butelki (temi ręcami).
Ale wiesz - przy takim rozpędzie jaki widzimy, nie wykluczałabym np. udeptywania przez wędrownych emerytów jakiegoś odcinka polnej drogi w celu utwardzenia jej pod przyszłą autostradę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to RMF ładnie zagrał, jednak wiele osób uznało informację za prawdopodobną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O i wszystko jasne. Dałem się wpuścić. Przyznaję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.rmf.fm/fakty/?id=120884

Komentarz został ukrytyrozwiń

ossad. A skąd wiesz, że kłamią?;] I zauważ jedną rzecz : "Tak według RMF FM ma wyglądać projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. " Podaje skąd to wziąłem, ni wierzę bezkrytycznie, zakładam, że jest taka możliwość. Poza tym w artykule RMF-u jest wypowiedź premiera na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki totalitaryzm?! To zupełna hucpa medialna, jak Pompowski! Ale żeś łyknął, Paweł!
"Nie ma się co czarować." No właśnie, nie ma się co czarować: media kłamią. A my powinniśmy iść na Świętą wojnę z kłamstwem i fucktem medialnym!! Pieprzyć takie "newsy"!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy tekst :) a stwierdzenie o totalitaryzmie jest niezwykle trafne

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak mniemam chodzi o Misztala i jego pomysł. Sprawa niemożliwa do wykonania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2007 14:45

Slyszeliscie cos o tym, ze sa plany "sprzedania" Euro 2012 Niemcom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.