Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej: Polacy nie do zatrzymania!

Polacy w drugim meczu grupy C wygrali ze Szwecją 27:24 (15:14). Biało-czerwoni zapewnili sobie tym samym awans do głównej fazy mistrzostw Europy!

Slawomir Szmal kontra Mattias Gustafsson. / Fot. EPA/ROBERT PARIGGERPoczątek meczu to przewaga ekipy szwedzkiej. To Polacy próbowali gonić Skandynawów. Biało-zzerwonym zadanie ułatwiał Sławomir Szmal, który ponownie rozegrał wspaniałe spotkanie. W końcówce pierwszej połowy był remis. Później, głównie za sprawą Tomasza Rosińskiego, udało się nawet wyjść na prowadzenie 15:14.

Druga połowa to już przewaga Polaków. "Kasa" nie zwolnił tempa. Bronił nawet w sytuacjach sam na sam. Polacy wyszli na trzybramkowe prowadzenie.

Podopieczni Bogdana Wenty utrzymywali korzystny rezultat aż do 50. minuty, kiedy to do wyrównania doprowadził Gustafsson. Później świetnym uderzeniem popisał się Krzysztof Lijewski. W kolejnej akcji precyzyjny i mocny rzut Michała Jureckiego. Kolejna interwencja Szmala i Polacy mogli być już spokojniejsi o wynik.

Nie oznaczało to braku koncentracji. W końcówce z koła bramkę zdobył jeszcze Bartosz Jurecki. Mecz wygrali Polacy - 27:24.

Polska: Szmal - Rosiński 6, M.Jurecki 6, B.Jurecki 3, Bielecki 3, Jachlewski 2, Kuchczyński 2, Tłuczyński 2, M.Lijewski 1, K.Lijewski 1, Jaszka 1, Jurkiewicz, Jurasik, Żółtak, Siódmiak.

Szwecja: M.Andersson - K.Andersson 4, Gustafsson 3, Kallman 3, Ekberg 3, Petersen 3, Larsson 2, L.Karlsson 2, T.Karlsson 1, Carlen 1, Arrhenius 1, Ekdahl du Rietz 1, Lennartson, Doder, Beutler.

Zgrany kolektyw polskiej obrony, ale też indywidualni bohaterowie - Sławomir Szmal i Tomasz Rosiński z niemal stuprocentową skutecznością sprawili, że Biało-czerwoni o awans do rundy zasadniczej mogą być spokojni. Piątkowy mecz ze Słowenią ostatecznie rozstrzygnie, z którego miejsca nasi reprezentanci zakwalifikują się do dalszej części zawodów.