Mistrzostwa Europy w pływaniu - relacja z ostatniego dnia

Ostatni dzień mistrzostw Europy w Stambule przyniósł nam trzy rekordy świata. Polscy zawodnicy, których trojka wystąpiła w finałach spisali się słabo. Najlepiej z nich wypadł Radosław Kawęcki, który zajął czwarte miejsce na 100 m stylem grzbietowym.

Deepbluemedia.eu / G.Perottino / Fot. http://www.europeanchampionships.org/Istanbul2009/?pag=PHOTOGALLERY&f=day_4Deepbluemedia.eu / G.Perottino / Fot. http://www.europeanchampionships.org/Istanbul2009/?pag=PHOTOGALLERY&f=day_3Mistrzostwa Europy w Stambule zakończyły erę super szybkich kostiumów pływackich. Od nowego roku nastąpi zmiana kostiumów, które mają być bardziej sprawiedliwe i nie faworyzować zawodników. W ostatnim dniu mistrzostw Europy na specjalnie na te zawody wybudowanym basenie byliśmy świadkami poprawienia trzech rekordów świata. Ściślej mówiąc czterech, ponieważ Rosjanie Arkady Wjatczanin i Stanisław Doniec, osiągnęli ten sam czas (48,97 s) czym ustanowili nowy rekord świata. Węgier Daniel Gyurta poprawił rekord świata na 200 m stylem klasycznym, wymazując z tabel poprzedni rekord należący do Australijczyka Christiana Sprengera. Włoszka Federica Pellegrini poprawiła własny rekord świata na 200 m stylem dowolnym.

Deepbluemedia.eu / G.Perottino / Fot. http://www.europeanchampionships.org/Istanbul2009/?pag=PHOTOGALLERY&f=day_4Deepbluemedia.eu / G.Perottino / Fot. http://www.europeanchampionships.org/Istanbul2009/?pag=PHOTOGALLERY&f=day_4Polscy reprezentanci zaprezentowali się słabo. Jedynym jasnym punktem był Radosław Kawęcki, który zajął czwarte miejsce w wyścigu na 100 metrów w stylu grzbietowym. Paweł Korzeniowski zajął szóste miejsce w wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Wygrał faworyt Paul Biedermann.
Ostatnia w finałach wystąpiła Agata Korc, która zajęła 10. miejsce w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym.

Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Holandii przed Rosją i Francją. Polska reprezentacja pływaków zakończyła mistrzostwa ze zdobyczą dwóch srebrnych medali Radosława Kawęckiego w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym oraz Pawła Korzeniowskiego na 200 m stylem motylkowym.