Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach

W dniach 12-20 lutego w Warszawie odbywają się Enea Mistrzostwa Polski w Szachach i Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach - dwa najważniejsze turnieje krajowe, mające na celu wyłonienie kadry narodowej.

Mateusz Bartel - obrońca tytułu mistrza Polski / Fot. Sylwia RudolfTegoroczne Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach odbywają się w dniach 12-20 lutego w Warszawie. Organizatorami są Polski Związek Szachowy, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Hotel Novotel Centrum.

Turniej mężczyzn - Enea Mistrzostwa Polski w Szachach - rozgrywany jest systemem szwajcarskim. Uprawnieni do gry są zawodnicy z czołówki zeszłorocznych mistrzostw Polski, najlepsi zawodnicy z listy rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej oraz najlepsi zawodnicy z turniejów krajowych mających rangę półfinałów. W zawodach startuje 22 zawodników.

Tegoroczny finał nawiązuje do długiej tradycji, gdyż w tym roku przypada 85. rocznica pierwszych mistrzostw Polski, które odbyły się także w stolicy Polski w 1926 roku. Wśród zawodników znajdują się najlepsi polscy gracze. Do faworytów zaliczani są broniący tytułu arcymistrz Mateusz Bartel (Klub Szachowy Polonia Wrocław), zeszłoroczny mistrz Polski i zdobywca medalu za wynik indywidualny na Olimpiadzie Szachowej w Chanty-Mansyjsku oraz arcymistrz Radosław Wojtaszek (Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe w Kwidzynie), który na każdej kolejnej liście rankingowej odnotowuje zyski rankingowe i obecnie figuruje w pierwszej dwudziestce światowej listy Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

Równolegle rozgrywane są Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach. Tytułu Mistrzyni Polski będzie bronić Monika Soćko (Klub Szachowy Wasko HetMaN Szopienice w Katowicach), jedyna Polka z tytułem męskiego arcymistrza szachowego i zeszłoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kobiet w Rijece (Chorwacja). Do medalowych faworytek zaliczane są także arcymistrzynie z czołówki polskiej listy rankingowej: arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (Klub Szachowy Polonia Wrocław), arcymistrzyni Joanna Majdan-Gajewska (Akademicki Klub Szachowy „Hetman” Politechnika Koszalińska) i arcymistrzyni Joanna Dworakowska (PGNiG Polonia Warszawa). W zawodach startuje 10 najlepszych polskich szachistek, które walczą o medale w systemie kołowym. Turniej kobiet sędziuje legendarna polska szachistka Agnieszka Brustman, w latach osiemdziesiątych zawodniczka z pierwszej dziesiątki świata, obecnie sędzia szachowy klasy międzynarodowej.

Zawody odbywają się w sali Promenada w Hotelu Novotel w Warszawie. Rundy zaczynają się w dniach od 12 do 19 lutego o godz. 15.00 i trwają do wieczora, ostatnia runda w dniu 20 lutego zacznie się o 9.00 rano. Zakończenie turnieju przewidziane jest na godz. 17.00. Na miejscu działa kawiarnia szachowa, w której zawody są komentowane na żywo przez mistrzów międzynarodowych Stanisława Zawadzkiego i Krystiana Kuźmicza oraz wystawa poświęcona pierwszym mistrzostwom Polski i ważnym postaciom świata szachowego dwudziestolecia międzywojennego. Codziennie o 18.15 odbywa się dla kibiców konkurs rozwiązywania zadań szachowych, w których udział biorą wszyscy chętni. Wstęp na zawody jest wolny. Przebieg rozgrywek można śledzić także na stronie internetowej zawodów: www.mp2011.pl , na której partie są transmitowane na żywo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.