Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Polski żeglarskich klas olimpijskich w Kamieniu Pomorskim

Do Kamienia zjechali najlepsi żeglarze w klasach olimpijskich z całej Polski oraz uczestnicy tegorocznej olimpiady w Pekinie. Efekt - wysoki poziom zawodów, świetna organizacja i dużo dobrej zabawy! Do regat przystąpiło 151 zawodników z całej Polski oraz kilku przedstawicieli Rosji i USA.

Kamień Pomorski. / Fot. Edyta KujawaKadra sędziowska podzieliła się na dwie komisje, tworząc dwie odrębne trasy dla zawodników. Dla klasy Laser Standard, Laser Radial i 470 przygotowano trasę Bravo w kształcie piramidy. Klasy RS:X, FINN i 49er poruszały się na trasie Alpha, mającej kształt walca. Pierwszą trasę obsługiwała komisja sędziowska z sędzią Krystyną Lastowską na czele, będącą jednocześnie sędzią głównym całych regat. Drugiej komisji sędziowskiej na trasie Alpha przewodniczyła sędzina Barbara Grabarz.

W pierwszym dniu zawodów odbyły się wszystkie zaplanowane na ten dzień wyścigi. Starty puszczane zgodnie z założeniami instrukcji żeglugi dały sprawny początek całym regatom. Silny momentami wiatr, dochodzący do 17 mil na godzinę był dobrym sprawdzianem dla mniej doświadczonych zawodników. Osobom z dużym doświadczeniem nawet taki wiatr nie sprawiał większego problemu. Wyścigi były emocjonujące, a walka trwała do ostatniego metra. Mimo tego sędziowie poradzili sobie doskonale, wnioskując po nieznacznej liczbie protestów i reklamacji.

Na wodzie niezwykłą próbę wiatru miał również sprzęt. Zawodnicy musieli sobie poradzić z takimi niespodziankami, jak podarty żagiel czy pęknięta linka od szotów, ale mimo tego nikt nie zrezygnował z rywalizacji; po zmianie uszkodzonego sprzętu znów ruszali na wodę. Mimo momentami porywistego wiatru zawodnicy mogli czuć się bezpieczni dzięki pomocy i asekuracji WOPR i organizatorów, którzy zawsze służyli pomocą.

Organizatorzy nie zawiedli również na lądzie; w przerwie między wyścigami zapewnili zawodnikom punkt, gdzie można coś zjeść, usiąść i odpocząć. Wyniki z klasy Alpha pojawiały się prawie natychmiastowo, a rezultaty Laserów i 470 było można zobaczyć już po zakończonych wyścigach zarówno w internecie jak i na tablicy ogłoszeń w wiosce żeglarskiej. Aktualny przebieg zawodów można śledzić na stronie internetowej, która jest na bieżąco uaktualniana. Kolejny dzień regat zapowiada się równie emocjonująco, a zapał zawodników wcale nie maleje.

Oficjalna strona regat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mało kto pisze tutaj o żeglarstwie...

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.