Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Świata i Europy w bojerach w Polsce

W dniach 17-23.02.2008 r. odbędą się w Polsce Mistrzostwa Świata i Europy bojerów w klasie DN. Zgłosiło się do nich 220 zawodników z 16 państw

Pierwsze mistrzostwa świata w bojerach klasy DN odbyły się w amerykańskiej miejscowości Gull Lake, w stanie Michigan, w 1973 roku. Ich organizacją zajmuje się Międzynarodowy Związek Żeglarstwa Lodowego (IDNIYRA) z siedzibą w Detroit. Do tej pory światowa czołówka bojerowców gościła w Polsce cztery razy – w 1974 i 1994 roku w Zegrzu oraz w 1978 i 1984 w Krynicy Morskiej. Reprezentanci naszego kraju 11 razy zdobywali tytuł mistrza świata.

Bojer klasy DN; http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Dn_p_400.jpg / Fot. licencja CC 2,5Pierwotnie gospodarzem MŚ i ME 2008 mieli być Duńczycy, ale zrezygnowali, a wyzwanie podjęła Flota Polska DN (organizacja zrzeszająca bojerowców w Polsce). Najprawdopodobniej żeglarze lodowi będą rywalizować w dniach 17-23 lutego na jednym z mazurskich akwenów, jednak miejsce uzależnione jest od warunków atmosferycznych. W bojerach niestety przyznanie organizacji tak dużej imprezy nie oznacza jeszcze, że na pewno odbędzie się ona w danym państwie – zbyt wielką rolę odgrywa w tej dyscyplinie sportu pogoda. Najlepszym przykładem są ubiegłoroczne mistrzostwa Europy, które ze Szwecji zostały przeniesione do Estonii, ponieważ akweny, na których miały się odbywać zawody, zostały zasypane śniegiem.

Do ME i MŚ zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba 220 zawodników z 16 państw, w tym 49 polskich żeglarzy. Liczną drużynę wystawią również Niemcy - tylko o jednego zawodnika mniej od Polski. Swój udział zgłosiła jeszcze m. in. 15-osobowa ekipa z USA, której liderem jest aktualny mistrz świata Matt Struble.

Atrakcją zawodów będzie powrót na lód siedmiokrotnego mistrza świata w bojerach, Karola Jabłońskiego. Wychowanek klubu Baza Mrągowo kilka lat temu zawiesił starty na lodzie, podporządkowując wszystko przygotowaniom do regat o Puchar Ameryki. Mimo to ten najbardziej utytułowany żeglarz w historii klasy DN znalazł czas, aby wystąpić w zawodach organizowanych w Polsce. Po latach nieobecności wystartuje również mistrz świata z 1990 roku, Władysław Stefanowicz.

źródło informacji: Stowarzyszenie Flota Polska DN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.