Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Świata na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Brazylijskie szaleństwo ma kibiców nawet w kosmosie. Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dopingują swoich piłkarzy, kibiców i... grają w piłkę. Nieważkość nie zawsze sprzyja.

Plafon Ekspedycji 40. By NASA [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. NASAPiłkarskie święto rozpala emocje całego świata. Jako że mistrzowskie finały rozgrywane są w Brazylii, znów poznajemy moc słów, że futbol jest jak religia. Tylko tamtejsza czołobitność dla tego sportu jest porównywana z bezgranicznym uwielbieniem. Miłośnicy futbolu na stadionach i przed telewizorami to wielomilionowe rzesze kibiców w każdym miejscu trzeciej planety od Słońca. Nic dziwnego więc, że południowoamerykańskie szaleństwo jest dopingowane nawet z kosmosu. Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS - International Space Station) nie zamierzają przegapić żadnego meczu. To chyba najlepiej świadczy o popularności uganiania się za piłką.

Trójka astronautów to Alexander Gerst z Niemiec, oraz Steve Swanson i Reid Wiseman ze Stanów Zjednoczonych. Ich przesłanie jest oczywiste i w zgodzie z duchem sportu. Gerst powiedział: "Chcemy życzyć wszystkim drużynom i kibicom na ziemi, i w Brazylii wspaniałych Mistrzostw Świata! Zabawy i pokojowych rozgrywek. Niech zwycięży najlepszy i viel Glück!" - Gerst słowami powodzenia w swoim ojczystym języku chciał zapewne dodać animuszu niemieckim krajanom. Cóż, wszyscy wiedzą z historii, że zmagania o światowy prymat na piłkarskich boiskach to nie przelewki.

W międzyczasie astronauci urządzają sobie futbolowe rozgrywki na pokładzie ISS. Gra w stanie nieważkości nie jest wcale taka łatwa, jak można by pochopnie sądzić. Najlepiej zauważyć to na poniższym video. Piłka nożna w warunkach Zero G (zero grawitacji) to zabawny przykład gry językowej. Stany Zjednoczone i Niemcy uczestniczą w fazie grupowej MŚ 2014 w Group G. Spotkali się na ziemi i na niebiesiech. Filmik nie pozwala jeszcze na przewidywanie, co do szans na pokonanie bariery futbolowego potencjału przez którąkolwiek z reprezentacji. Maestria techniczna i zaangażowanie astronautów są jednak na kosmicznie wysokim poziomie (ok. 417 km nad Ziemią). Panowie demonstrują efektowne przewrotki, niezwykłe woleje i leniwym szczupakiem wyciągają każdą piłkę. Pomyśleć, że specyficzne warunki mikrograwitacji we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to wartość zaledwie 10 procent mniejsza od przyciągania jakie panuje na naszej planecie.

Media przypominają, że ISS stała się obiektem targów z chwilą kiedy Stany Zjednoczone i reszta zainteresowanych z krajami Unii Europejskiej na czele, wystąpili z sankcjami wobec Federacji Rosyjskiej, która powzięła szereg niedopuszczalnych działań przeciwko Ukrainie. W kwietniu, kiedy stosunki z Rosją uległy zawieszeniu, jedynie NASA i sprawy związane z ISS łączyły oba mocarstwa. Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin odpowiedział na sankcje USA grożąc wstrzymaniem transportu dla amerykańskich astronautów. Na pokład stacji docierają tylko dzięki kosmicznej flocie FR. Rogozin zamieścił na Twitterze następujący wpis: "Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje wobec naszego przemysłu kosmicznego... Ostrzegaliśmy ich, że będziemy odpowiadać na oświadczenie oświadczeniem, na akcję akcją. Proponuję, aby Stany Zjednoczone wysyłały swoich astronautów na ISS za pomocą trampoliny."Dziś wieczór, kiedy Brazylia będzie zmagać się z Chorwacją, warto wyglądnąć na chwilę za okno. O godzinie 22.29 astronauci będą przelatywać nad Polską. Bardzo jasny szybko poruszający się punkt na niebie, zdążający z zachodu na wschód to właśnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W najwyżej obserwowanej fazie lotu przemierzać będzie przestrzeń kosmiczną na tle konstelacji Wolarza.

źródło: escapistmagazine

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetny zespół. Księżyc nie spadł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.