Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych - Bydgoszcz 2013

W zimowej scenerii odbyły się w Bydgoszczy 40. Mistrzostwa Świata w Przełajach. Pomimo zimna i zmrożonej trasy faworyci z Afryki nie zawiedli. Zawodniczki i zawodnicy z Kenii i Etiopii zdobyli większość medali we wszystkich kategoriach.

W niedzielne popołudnie, na trudnej trasie w bydgoskim Parku Kultury i Wypoczynku odbyły się 40 Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych ( IAAF World Cross Country Championship ). Pomimo przenikliwego zimna na starcie stanęło ponad 400 biegaczy z ponad 40 krajów. Jak co roku głównymi faworytami byli przełajowcy z Kenii i Etiopii. Faworyci nie zawiedli, zawodnicy tych krajów zagarnęli zdecydowaną większość medali.Jeszcze wielu zawodników w czołówce, ale faworyci na czele stawki / Fot. Andrzej Wiosna

W biegu głównym seniorów na dystansie 12 km (sześć okrążeń) wystartowało 102 zawodników z 30 państw.
Po czwartym okrążeniu uformowała się czołówka składająca się z dwóch Kenijczyków, Tańzańczyka, Etiopczyka, zawodnika z Erytrei, Amerykanina i Australijczyka. Dzielni Amerykanin Ben True i Australijczyk Collis Birmingham odpadli po piątej pętli.
Walka o medale rozstrzygnęła się na ostatnim okrążeniu. Kenijczyk Korir uciekł rywalom i pewnie wygrał z przewagą ponad 5 sekund. Zażarty pojedynek o srebro stoczyli obrońca tytułu Jmane Merga z Etiopii z T. Medhinem z Erytrei ( srebro przed trzema laty w Bydgoszczy). Zwycięzcą tego pojedynku został Merga.

W biegu głównym pań na dystansie 8 kilometrów (cztery pętle), przez dwa okrążenia w czołówce biegło kilkanaście zawodniczek. Ayalew wyszła na czoło stawki i prowadziła bieg do ostatniego okrążenia / Fot. Andrzej Wiosna

Na trzecim okrążeniu od głównej grupy oderwała się Etiopka Ayalew. Przed ostatnią rundą faworytka Emily Chebet traciła do Etiopki ponad 6 sekund. Jednak widać było, że na ostatnie wzniesienie Etiopka wbiega resztkami sił. Wyraźnie zwolniła i Kenijka zaczęła odrabiać metr po metrze. Na 200 metrów przed metą Chebet przegoniła Etiopkę i z przewagą 3 sekund zdobyła mistrzostwo.
Emily Chebet na czele / Fot. Andrzej Wiosna

Bydgoszcz jest niezwykle szczęśliwa dla Emily Chebet, w 2010 r. również zdobyła tutaj złoty medal.