Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18284 miejsce

Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych - Bydgoszcz 2013

W zimowej scenerii odbyły się w Bydgoszczy 40. Mistrzostwa Świata w Przełajach. Pomimo zimna i zmrożonej trasy faworyci z Afryki nie zawiedli. Zawodniczki i zawodnicy z Kenii i Etiopii zdobyli większość medali we wszystkich kategoriach.

W niedzielne popołudnie, na trudnej trasie w bydgoskim Parku Kultury i Wypoczynku odbyły się 40 Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych ( IAAF World Cross Country Championship ). Pomimo przenikliwego zimna na starcie stanęło ponad 400 biegaczy z ponad 40 krajów. Jak co roku głównymi faworytami byli przełajowcy z Kenii i Etiopii. Faworyci nie zawiedli, zawodnicy tych krajów zagarnęli zdecydowaną większość medali.Jeszcze wielu zawodników w czołówce, ale faworyci na czele stawki / Fot. Andrzej Wiosna

W biegu głównym seniorów na dystansie 12 km (sześć okrążeń) wystartowało 102 zawodników z 30 państw.
Po czwartym okrążeniu uformowała się czołówka składająca się z dwóch Kenijczyków, Tańzańczyka, Etiopczyka, zawodnika z Erytrei, Amerykanina i Australijczyka. Dzielni Amerykanin Ben True i Australijczyk Collis Birmingham odpadli po piątej pętli.
Walka o medale rozstrzygnęła się na ostatnim okrążeniu. Kenijczyk Korir uciekł rywalom i pewnie wygrał z przewagą ponad 5 sekund. Zażarty pojedynek o srebro stoczyli obrońca tytułu Jmane Merga z Etiopii z T. Medhinem z Erytrei ( srebro przed trzema laty w Bydgoszczy). Zwycięzcą tego pojedynku został Merga.

W biegu głównym pań na dystansie 8 kilometrów (cztery pętle), przez dwa okrążenia w czołówce biegło kilkanaście zawodniczek. Ayalew wyszła na czoło stawki i prowadziła bieg do ostatniego okrążenia / Fot. Andrzej Wiosna

Na trzecim okrążeniu od głównej grupy oderwała się Etiopka Ayalew. Przed ostatnią rundą faworytka Emily Chebet traciła do Etiopki ponad 6 sekund. Jednak widać było, że na ostatnie wzniesienie Etiopka wbiega resztkami sił. Wyraźnie zwolniła i Kenijka zaczęła odrabiać metr po metrze. Na 200 metrów przed metą Chebet przegoniła Etiopkę i z przewagą 3 sekund zdobyła mistrzostwo.
Emily Chebet na czele / Fot. Andrzej Wiosna


Bydgoszcz jest niezwykle szczęśliwa dla Emily Chebet, w 2010 r. również zdobyła tutaj złoty medal.

Wyniki seniorzy
1. Japhet Korir Kenia 32min. 45sek.
2. Imane Merga Etiopia 32,51
3. Teklemariam Medhin Erytrea 32,54
28. Błażej Brzeziński Polska 34,11


Wyniki seniorki
1.Emily Chebet Kenia 24,24
2.Hiwot Ayalew Etiopia 24,27
3.Belaynesh Oljira Etiopia 24,33
51.Agnieszka Mierzejewska Polska 26,08

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.