Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym – Goeteborg 2008

Tegoroczne mistrzostwa okazały się kopalnią nowych talentów. Zabrakło zeszłorocznych mistrzów w konkurencji par sportowych i tańców na lodzie, w związku z tym nie został obroniony ani jeden mistrzowski tytuł.

Najciekawszym momentem całych mistrzostw były zmagania solistek. Mistrzowski tytuł zdobyła młodziutka reprezentantka Japonii – Mao Asada. 17-letnia łyżwiarka debiutowała na zeszłorocznych mistrzostwach świata, gdzie zdobyła srebrny medal. Wygrana w tym roku nie była wielkim zaskoczeniem, ponieważ jej największa rywalka a zarazem rodaczka – Miki Ando, zrezygnowała z wystąpienia w konkurencji ze względu na kontuzję. Ponadto Mao Asada jest jedyną łyżwiarką, która podczas jednego programu wykonała dwa potrójne axle (Mistrzostwa Japonii 2005). Do „złota” niewiele brakowało Włoszce Carolinie Kostner, ale niestety musiała zadowolić się drugą pozycją. Brązowy medal natomiast zdobyła reprezentantka Korei Południowej Yu-Na Kim. Żaden z programów niestety nie został przejechany czysto, a złota medalista przy najeździe do pierwszego skoku miała upadek, co jednak nie odcięło jej drogi do najwyższego podium.

Mistrzostwa świata w konkurencji par sportowych wywalczyli reprezentanci Niemiec Aljona Savchenko i Robin Szolkowy, którzy poradzili sobie z niezwykle groźną parą chińską. Niemiecka para na złoty medal czekała aż 11 lat. Na podium stanęli także Dan Zhang i Hao Hang, którzy po programie dowolnym zostali zepchnięci na miejsce drugie. Brązowy medal zdobyła Kanada - Jessica Dube i Bryce Davison.

Wielkie emocje towarzyszyły także występom solistów. Do ostatniej chwili ważyły się szale zwycięstwa. Ostatecznie na najwyższym podium stanął 25-letni Kanadyjczyk Jeffrey Buttle (wicemistrz świata z 2005 roku i brązowy medalista z igrzysk w Turynie), zdobywając jednocześnie pierwszy złoty medal dla Kanady od 11 lat. O pierwsze miejsce zaciekle walczył także Francuz Brian Joubert, który startował z 6. miejsca, i mimo dwóch poczwórnych toeloopów, zdobył jedynie srebrny medal. Trzecie miejsce zajął reprezentant U.S.A. Johnny Weir. Trzeba przyznać, że walka była ciekawa i bardzo emocjonująca, jednak jedyny czysty program pojechał właśnie Jeffrey Buttle, więc ocena jury została wydana sprawiedliwie.

W konkurencji tańców na lodzie „złoto” wywalczyli Francuzi Isabelle Delobel i Olivier Schoenfelder, którzy podczas Mistrzostw Świata na podium stanęli po raz pierwszy w swojej 18-letniej karierze łyżwiarskiej. Zdobyli także mistrzostwo Europy w Warszawie w 2007 roku. Faworytami byli jednak Rosjanie Oksana Domnina i Maksym Szablin, których ostatecznie zabrakło w Goeteborgu, a których nieobecność świetnie wykorzystali reprezentanci Francji, wieńcząc jednocześnie swoją długą karierę najwyższymi laurami. Drugie miejsce zajęła para kanadyjska Tessa Virtue i Scott Moir, a na trzeciej pozycji uplasowali się Rosjanie Jana Chochłowa z Siergiejem Nowickim, którzy wystąpili ze swoim programem, prezentowanym podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy.

Polska reprezentacja wpadła właściwie gorzej niż marnie. Najlepiej spisali się, co prawda,
Dominika Piątkowska i Dmitrij Chromin, którzy zajęli 16. miejsce, co nie może być powodem do dumy, ponieważ w zeszłym sezonie duet zajmował 13. pozycją, natomiast 2 lata temu – 14. Pozostała czwórka reprezentantów Polski nie zakwalifikowała się do prezentacji programów finałowych: para taneczna Joanna Budner i Jan Mościcki zajęła 26. pozycję, solistka Anna Jurkiewicz ukończyła zawody na 34., a solista Konstantin Tupiko wypadł najgorzej – zajął dopiero 40. pozycję.

Na podium stanęli w sumie reprezentanci dziewięciu państw, z czego najwięcej medali, ba aż trzy, zdobyła Kanada. Następne MŚ w łyżwiarstwie figurowym mają się odbyć w Los Angeles w 2009 roku.