Facebook Google+ Twitter

Mistrzostwa Świata w Smoczych Łodziach w Poznaniu

Z przodu smocza głowa, z tyłu ogon, a w środku 22-osobowa załoga, która z całych sił walczy o medale. Widowiskowa dyscyplina sportu na torze regatowym w Poznaniu. Zawody odbyły się 29 sierpnia.

 / Fot. Paweł Miecznik/PolskapressePo raz drugi w stolicy Wielkopolski na torze regatowym Malta odbywają się Mistrzostwa Świata w Smoczych Łodziach. Ponad 600 zawodników z 15 krajów. Oprócz Polaków o medale będą walczyć reprezentacje z Filipin, Francji, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Niemiec, USA, Kanady, Czech, Rosji, Ukrainy, Włoch i Estonii. Wśród reprezentantów Polski są zawodnicy trudniący się na co dzień kajakarstwem, wśród nich m.in. olimpijczycy i medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, np. Marek Łbik ( medalista olimpijski z Seulu i dwukrotny mistrz świata) i Tomasz Kaczor (olimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy).

Do niedzieli przewidziano 127 wyścigów. Mistrzostwa przewidują dystanse na długości 200, 500 i 2000 metrów, które odbędą się w kategoriach junior i senior. Oprócz klasycznego podziału na rywalizację kobiet i mężczyzn, będzie również kategoria mikstów (minimum 8 kobiet). Zadania organizacji imprezy podjął się Polski Związek Kajakowy, a partnerami są Miasto Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Ten nietypowy, drużynowy sport wywodzi się z Chin. Jego korzeni należy szukać nad rzeką Jangcy. Tam według legendy, kilka tysięcy lat temu, zaczęto organizować obrzędy przebudzenia śpiącego boga Smoka. Co roku okolice trapiły susze, a Smok miał sprowadzić obfite deszcze, które sprzyjały uprawom. Wyścigi w ozdobnych łodziach miały przebudzić boga, a jeśli jakiś zawodnik utonął – interpretowano to jako konieczną ofiarę. Choć smocze łodzie cieszą się bogatą tradycją w Chinach, popularność na całym świecie zdobyły dopiero pod koniec XX wieku. Symboliczną datą dla nietypowego sportu w Polsce jest rok 1997. Wtedy na Motławie w Gdańsku zorganizowano pierwsze zawody międzynarodowe. Najważniejsze imprezy międzynarodowe przypadały właśnie miastu Poznań. To w stolicy Wielkopolski w 2002 zorganizowano Mistrzostwa Europy, Klubowe Mistrzostwa Europy w 2006 oraz w 2008 roku po raz pierwszy Mistrzostw Świata w Smoczych Łodziach. Z racji wciąż trwającego rozwoju tej dyscypliny sportu, tegoroczne mistrzostwa są większym wyzwaniem dla organizatorów ze względu na przybycie znacznej liczby drużyn.

Łodzie zdobione są głową smoka na dziobie, a ogonem na tyle. Typowa łódź ma ponad 12 metrów długości. Załogę stanowią maksymalnie 22 osoby, czyli 20 wioślarzy, sternik i osoba przy bębnie. Zadanie wioślarzy wydaje się oczywiste, podobnie w przypadku sternika, który ma utrzymywać kurs łodzi. Robi to za pomocą długiego wiosła stojąc na końcu łodzi. A bębniarz? Jego zadaniem jest wybijanie rytmu wiosłowania. Motywuje również krzykiem do większego wysiłku i informuje załogę o aktualnej sytuacji na torze. Siedzi tyłem do kierunku, w jakim porusza się łódź. Najczęściej bębniarzami są osoby lekkie, drobne, by siedząc na dziobie nie osłabiały go swoim ciężarem. Łączna waga łodzi i załogi to około dwie tony!
Tor regatowy na Malcie to nowoczesny obiekt, który chętnie podejmuje się organizacji imprez międzynarodowych. Na przykład w ubiegłym roku były to Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie, Mistrzostwa Europy w Kajak Polo, Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Master w wioślarstwie, Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 w Sprincie Kajakowym czy Puchar Świata w Kajakarstwie.

źródła:
malta.poznan , lodziesmocze.pl , Głos Wielkopolski , mmpoznan.pl , klubprzygody.pl , sport.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.