Mistrzostwa świata w szermierce: Polki zdobyły srebrny medal

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-08 18:55

Drużyna polskich szpadzistek zdobyła srebrny medal w mistrzostwach świata w szermierce, które zakończyły się w Antalyi. W finale Polki przegrały z Włoszkami 31:45. Polki walczyły w składzie: Danuta Dmowska-Andrzejuk, Magdalena Piekarska, Małgorzata Bereza i Ewa Nelip.

Włoszki okazały się zbyt silne dla polskich reprezentantek. Nasze szpadzistki tylko raz objęły prowadzenie, a było to na początku pojedynku, gdy Małgorzata Bereza prowadziła 3:2 z Nathalie Moellhausen. Potem jednak Włoszka częściej trafiała i wyprowadziła swoją drużynę na 5:3.

W kolejnych walkach włoskie szpadzistki uzyskiwały coraz większą przewagę. Ani Danuta Dmowska, ani Magdalena Piekarska nie potrafiły odrobić strat. Na ostatni pojedynek z Nathalie Moellhausen zamiast Piekarskiej wyszła Ewa Nelip, ale prowadzenie Włoszek było już tak wysokie, że ta walka była tylko formalnością. Na najwyższym stopniu podium stanęły Włoszki.

Po finałowej walce trener polskich zawodniczek Mariusz Kosman powiedział IAR, że mimo porażki srebrny medal trzeba traktować jako wielki sukces. Podkreślił, że szpada kobiet nigdy w mistrzostwach świata nie była tak wysoko. Przyznał, że marzył mu się złoty medal, ale ma nadzieję, że jego podopieczne zdobędą go następnym razem.

Mariusz Kosman próbował na gorąco analizować przyczyny porażki swoich podopiecznych. Wyjaśnił, że poprzednie walki były bardzo wyczerpujące dla jego zawodniczek, a Włoszki miały nieco łatwiejszą drogę do finału i były bardziej świeże w walce o złoty medal.
W 1/8 finału Polki pokonały Estonki 45:36, w ćwierćfinale wygrały z Chinkami 18:17, a w półfinale pokonały Niemki 29:28.

To drugi srebrny medal naszych szpadzistek w tym roku. W lipcu podopieczne Mariusza Kosmana wywalczyły srebro mistrzostw Europy w Płowdiw. Tam przegrały finał z Rumunkami. Trener Polek powiedział, że po tych drugich miejscach jego marzeniem jest złoty medal igrzysk olmpijskich, który byłby ukoronowaniem jego pracy trenerskiej.

Mimo porażki polskie szpadzistki odniosły największy sukces w historii występów w mistrzostwach świata. Do tej pory nasza drużyna tylko raz stała na podium - w 1994 roku zdobyła brązowy medal.

Polska ekipa kończy mistrzostwa świata w Antalyi z dwoma medalami. Wczoraj brązowy medal wywalczyła drużyna szpadzistów.