Facebook Google+ Twitter

Mistrzowie odchodzą. Nowe twarze w łyżwiarstwie.

Nadchodzący sezon w łyżwiarstwie figurowym to czas zmian. Igrzyska Olimpijskie w Turynie dla wielu znakomitych łyżwiarzy były ostatnim występem w zawodach amatorskich.

Prawdopodobnie przerwana zostanie wieloletnia dominacja zawodników z Rosji. Na ostatnich Mistrzostwach Świata w Calgary Rosjanie nie zdobyli żadnego złotego medalu.

Mistrzowie na emeryturze

Oficjalnie karierę zawodniczą zakończyli już Mistrzowie Olimpijscy z Turynu: Tatiana Navka- Roman Kostomarov (tańce na lodzie), Tatiana Totmianina – Maxim Marinin (pary sportowe), Shizuka Arakawa (solistki). Roczna przerwę zapowiedział też mistrz Jewgenij Pluszczenko. Jak na razie swoich planów nie sprecyzowały jeszcze dwie najwybitniejsze solistki ostatniej dekady: Amerykanka – Michelle Kwan i Rosjanka – Irina Slutskaya. Te zawodniczki nadawały ton rywalizacji kobiet od połowy lat 90, kiedy jako nastolatki pojawiły się na mistrzowskiej scenie.

Nowe twarze

Kto wypełni pustkę po odchodzących gwiazdach? Kandydatów nie brakuje. Szczególnie interesująco zapowiada się rywalizacja wśród solistek. Tu pretendentek do medali jest chyba najwięcej. Trzeba wspomnieć młodziutką, zaledwie piętnastoletnią Japonkę Mao Asadę, trzecią kobietę w historii, która wykonała na zawodach potrójnego Axla. Jej groźną konkurentką będzie zapewne o rok starsza Koreanka Yu Na Kim, tegoroczna Mistrzyni Świata Juniorów. Honoru Amerykanek bronić będzie prawdopodobnie aktualna Mistrzyni Świata Kimmie Meissner. Wygląda więc na to, że w konkurencji pań nastąpi absolutna zmiana warty. Miejsce utytułowanych zawodniczek zajmą młodziutkie, spragnione wielkich sukcesów nastolatki. Ciekawe jak w takiej sytuacji zachowają się już doświadczone zawodniczki, jak: Sasha Cohen, Fumie Suguri czy Elena Sokołowa.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wśród solistów. Dwukrotny Mistrz Świata, Szwajcar Stephane Lambiele, ma zamiar kontynuować starty. Za jego plecami rośnie jednak silna grupa zdolnych łyżwiarzy. Amerykanie: Johnny Weir i Evan Lysacek, Kanadyjczyk – Jeffrey Butlle z pewnością zechcą włączyć się do walki o najwyższe trofea.

Pary taneczne

Nowa karta otwiera się w konkurencji par tanecznych. Odchodzący Navka i Kostomarov, jak na razie nie mają godnych następców wśród rodaków. Prym do następnych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver wieść będą prawdopodobnie młodzi, ale już bardzo doświadczeni Amerykanie Tanith Belbin – Ben Agosto. Para ta jest przykładem bardzo szybkiej i błyskotliwej kariery, co w mocno zhierarchizowanych tańcach na lodzie jest rzadkością.

Jeszcze jeden sezon startów zapowiedziała para sportowa z Chin: Xue Shen i Hongbo Zhao. Brązowi medaliści dwóch ostatnich Igrzysk, zapewne marzą o uwieńczeniu kariery kolejnym złotym medalem Mistrzostw Świata.

Konkurencja par sportowych będzie w najbliższych latach zapewne zdominowana przez duety chińskie ( Zhang–Zhang, Pang-Tong). Na najbliższych Mistrzostwach Europy w Warszawie swoją przygodę ze sportem definitywnie zakończą Polacy Dorota Zagórska i Mariusz Siudek. Miejmy nadzieję, że małżeństwo Siudków doczeka się następców, którzy podobnie jak oni liczyć się będą w europejskiej i światowej klasyfikacji. Występy Dominki Piątkowskiej i Dmitriego Khromina rodzą już dziś spore nadzieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Na jesieni Telewizja Polska ma uruchomić nowy kanał TVP Sport . Miejmy nadzieję, że tak sie stanie i będą tam ciekawe relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A oto link do mojego artykułu o Plushence:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do Plushenki to zapowiedział roczną przerwę, ale wątpie , żeby póżniej wrócił. Sądzę , że zabraknie mu motywacji do morderczych treningów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety dotąd TVP emitowała transmisje bardzo póżno i okrojone. Były to transmisje z taśmy co jest dużym minusem w sytuacji , kiedy dostępny w kablówkach Eurosport pokazywał zawody na żywo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pluszczenko to mistrz nad mistrzami ! Nie interesuję się aż tak łyżwiarstwem (uprawiam inną dyscyplinę sportu - lekkoatletykę) ale talentu Rosjanina cięzko było nie dostrzec :) Nawet osoba, nie znająca łyżwiarsta figurowego od strony technicznej, była w stanie zauważyć ogromną przepaść pomiędzy Pluszczenką i innymi łyżwiarzami... Co do TVP też mam zastrzeżenia w stosynku do godzin emisji ważnych imprez sportowych. Miałam nadzieje, że po obięciu stanowiska przez Roberta Korzeniowskiego sport zostanie nieco bardziej doceniony. Tak sie jednak nie stało :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A, jeszcze miałam napisać, że szkoda wielka, że nie będzie J. Pluszczenki. No i właśnie, ciekawe, jak ta pustka po odchodzących gwiazdach zostanie wypełniona?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mam taka nadzieję, ME w Warszawie to wielkie wydarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba można liczyć na to, że Telewizja Polska SA nie będzie nam tym razem żałowała transmisji z Mistrzostw Europy (o stosownych porach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.