Facebook Google+ Twitter

MISTRZOWIE POLSKIEJ WIOLINISTYKI

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-07 12:08

Już w sobotę, 15 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Solistą wieczoru będzie znakomity skrzypek, członek Lutosławski Quartet – Jakub Jakowicz. Toruńską Orkiestrę Symfon

MISTRZOWIE POLSKIEJ WIOLINISTYKI
Już w sobotę, 15 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Solistą wieczoru będzie znakomity skrzypek, członek Lutosławski Quartet – Jakub Jakowicz. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. W programie wykonane zostaną utwory Piotra Mossa oraz Mieczysława Karłowicza.

Jakub Jakowicz koncertuje od 11 roku życia. Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz Paszportu "Polityki" za rok 2003. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą "Orfeusz" podczas Festiwalu "Warszawska Jesień". W swoim dorobku fonograficznym ma 4 płyty. Gra na instrumencie Nicolas Froncois Vuillaume dzięki uprzejmości Alejandro Abada z Walencji.

„Kiedy wychodzę na scenę, nie boję się nowych wyzwań, nie stosuję taryfy ulgowej, chcę grać po swojemu, inaczej niż dotąd.” – Jakub Jakowicz

Jakub JAKOWICZ /skrzypce/

Mirosław Jacek BŁASZCZYK /dyrygent/

Toruńska Orkiestra Symfoniczna


W programie:
P. Moss – Intrada
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
M. Karłowicz - Symfonia op. 7 "Odrodzenie"

Piotr Moss jest autorem licznych kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swojej twórczości wykorzystuje wszystkie nieomal gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm, sonoryzm, wielotony i niekonwencjonalne sposoby wydobycia dźwięku, stosowanie cytatów (także autocytatów). W niektórych utworach, obok tradycyjnego wykorzystuje instrumentarium egzotyczne, dawne i elektroniczne.

Mieczysław Karłowicz

Koncert A dur op.8

Koncert powstał w 1902 r. z dedykacją dla nauczyciela skrzypiec, wybitnego wirtuoza Stanisława Barcewicza. Piękna i subtelna kompozycja składa sie z trzech części: Allegro Moderato, Romanza, Andante oraz Finale Vivo. Partia solowa skrzypiec wymaga od wykonawcy dużych umiejętności technicznych. Liczne tryle i staccata grane są w wysokich pozycjach i szybkich tempach. Orkiestra jest pełna barw i wyrazu. Koncert od pierwszego wykonania zyskał uznanie publiczności oraz krytyki. Krytyk "Przeglądu Tygodniowego" pisał tak: "Koncert skrzypcowy jest utworem pięknym, szczególnie w części drugiej, gdzie zbliża sie do stylu skrzypcowej kantyleny Bacha. A towarzyszenie orkiestry jakże subtelne, świeże, nie podobne do banalnych akompaniamentów Sarastiego, Vieuxtempsa itp."

Symfonia " Odrodzenie" op. 7

Symfonia wraz z koncertem skrzypcowym zamyka młodzieńczy okres twórczości Mieczysława Karłowicza. Utwór, przeznaczony na niewielkich rozmiarów orkiestrę, składa sie z czterech części: Andante Allegro, Andante non troppo, Vivace oraz Allegro Maestoso. Dzieło zawiera wątki pełne żalu i zadumy nad światem. Odrodzenie jest symbolem zmian w życiu. W pierwszej części dominuje ciemna gra instrumentów obrazująca melancholie, druga cześć jest liryczna i pogodna, natomiast trzecia utrzymana jest w formie Scherzo.

sobota, 15 listopada 2014r., godz.: 18:00
Sala Wielka Dworu Artusa, bilety: 30/20 zł
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.