Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15443 miejsce

Mistrzowie rzemiosła teatralnego na zdjęciach

„Za sceną - mistrzowie rzemiosła teatralnego” to tytuł kolejnej wystawy prezentowanej w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorem 39 monochromatycznych zdjęć jest Sławomir Grzanek.

Od lewej autor zdjęć Sławomir Grzanek oraz aktor Maciej Małek, przewodniczący łódzkiego oddziału ZASP podczas otwarcia wystawy / Fot. Mirosława KasowskaFotografie przedstawiają artystów, ale tych, którzy nie występują na scenie. Widz nie ogląda aktorów tylko krawców, garderobiane, stolarzy i innych jeszcze rzemieślników bez których żadne przedstawienie nie mogło by się odbyć. Manekiny, tkaniny, maszyny do szycia, prasowalnice, nożyce i centymetr to elementy składające się na atmosferę pracowni krawieckiej. Mamy też narzędzia stolarzy i sztukatorów. Uświadamiamy sobie, że ktoś wykonuje kostiumy i dekoracje. Kosmetyki i szczotka do włosów przeglądają się w dobrze oświetlonym garderobianym lustrze. W czyichś rękach powstaje lalka mająca bawić dzieci oraz maska z komedii dell'arte, która będzie cieszyć widzów dorosłych.

Na zdjęciu Jolanta Fidos / Fot. Sławomir Grzanek Jednak najważniejsi w tych pracowniach są ludzie. Nie tylko tworzą kostiumy i dekoracje, ale także klimat zaplecza teatralnego, które może sprzyjać tworzeniu sztuki lub... utrudniać. Trzeba wspomnieć, że zarówno pomysł jak i realizacja wystawy miała pełne poparcie aktora Macieja Małka, przewodniczącego łódzkiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Dobrze to świadczy o łódzkich mistrzach teatralnego rzemiosła.

Na zdjęciu Konstanty Kozłowski / Fot. Sławomir Grzanek"Pomysł na wystawę „Za sceną - mistrzowie rzemiosła teatralnego” powstał rok temu po wystawie fotograficznej poświęconej pamięci Jerzego Grzegorzewskiego. Zainspirowany rozmowami z panem Maciejem Małkiem na temat pracy w teatrze, tej nieznanej przeciętnemu widzowi, zaproponowałem zrealizowanie projektu fotograficznego poświęconego w całości pracownikom pracowni teatralnych. Z pomocą Pana Macieja, który zadbał o to, bym mógł bez przeszkód robić zdjęcia na terenie teatrów, krok po kroku, pracownia po pracowni, od teatru do teatru, zrealizowałem materiał zdjęciowy, którego zaledwie mała część została zaprezentowana w Galerii Fotografii ŁTF" - czytamy w programie wystawy słowa autora fotografii Sławomira Grzanka.

Projekt kostiumu teatralnego / Fot. Sławomir GrzanekZdjęcia zostały wykonane wiosną bieżącego roku w trzech łódzkich placówkach – Teatrze Powszechnym, Teatrze im. Stefana Jaracza oraz w Teatrze Lalek Arlekin. Wiadomościom24.pl autor powiedział, iż na łódzkim zapleczu teatralnym spędził około trzech miesięcy i wykonał ponad 800 fotogramów.
"Bardzo dziękuję za okazaną mi pomoc dyrektorom teatrów oraz składam serdeczne podziękowania ich pracownikom za pomoc i wyrozumiałość, kiedy to jakiś facet z aparatem fotograficznym nękał ich w czasie pracy" - z właściwym sobie humorem pisze Sławomir Grzanek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak miło, że doceniono pracę bezimiennych /nie wymienianych w programach/ pracowników, wystawą honorując ich wkład w oprawę wizualna przedstawień teatralnych.
Żmudna to, czasami benedyktyńska praca, której na ogół towarzyszą pośpiech i emocje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze zazdroszczę Panu Sławomirowi możliwości wykonania takich zdjęć, podziwiam efekt końcowy a Tobie Mirko dziękuję za kolejną ciekawą, wystawową relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.