Facebook Google+ Twitter

Mistrzowie skrzypiec przyjadą do Żagania

Ponad 70 muzyków oraz grupa najlepszych profesorów akademickich przyjedzie do miasta na rozpoczynającą się 1 sierpnia XXII Letnią Akademię Muzyczną.

LAM 2008, na zdjęciu Bartosz Koziak / Fot. Adam ŻyworonekOd ponad 20 lat młodzi adepci skrzypiec, altówki i wiolonczeli przygotowują się w Żaganiu do konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W tym roku liczba uczestników będzie mniejsza niż w poprzednich latach. - Postanowiliśmy zawęzić grupę i zaprosić tylko najzdolniejszą młodzież - mówi Stanisław Piniuta, prezes Żagańskiego Stowarzyszenia Muzycznego, które od tego roku będzie organizatorem imprezy. - Wśród uczniów będą głównie Polacy, ale pojawią się też Niemcy, Amerykanie, Turcy i Anglicy.

Tradycyjnie uczestnicy kursów będą pracować z wybitnymi pedagogami na czele z Jadwigą Kaliszewską, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, jurorem licznych konkursów krajowych i zagranicznych (m.in. Konkurs im. H. Wieniawskiego). Zajęcia oraz koncerty będą odbywać się w budynku szkoły muzycznej oraz w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego.
- Na występy zapraszamy codziennie o godz. 16 i 20. Wstęp wolny. Poza tym muzycy zaprezentują swoje umiejętności podczas mszy świętych w żagańskich kościołach - zachęca prezes stowarzyszenia.

- Nowością na tegorocznej LAM (finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu miasta) będzie konkurs na najlepszy recital. Wezmą w nim udział ci uczestnicy, którzy mają już przygotowane programy do poszczególnych konkursów ogólnokrajowych i międzynarodowych - mówi Piniuta.

W Żaganiu sierpień upływa pod znakiem LAM i Forum Perkusyjnego, które rozpoczynało się w drugiej połowie miesiąca. - W tym roku impreza się nie odbędzie. X jubileuszowe Forum Perkusyjne nie dojdzie do skutku z powodu nie przyznania środków na nasze warsztaty. Po prostu brak finansów - tłumaczy Piniuta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedyś to marzyłam o wzięciu udziału w takiej imprezie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.