Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32236 miejsce

Mistrzowie złego smaku, czyli najgorsze filmy świata

Pozbawione ładu długie dialogi, sztywni aktorzy, niedopracowane rekwizyty i słowa typu: atomowy, monstrum, napromieniowanie, solarny czy rasa ludzka. Oto recepta na naprawdę zły film. Ale te filmy wciąż cieszą się popularnością.

Horrory klasy B od lat 30. do 60. opierały się zazwyczaj na jednym scenariuszu (w USA i filmach wzorowanych na amerykańskich, w Japonii trochę już fabuła odbiegała). Oto szalony naukowiec w zaciszu swojego laboratorium napromieniowuje zwierzęta, następnie traci nad nimi kontrolę, a one zaczynają podbijać ziemię wyniszczając rasę ludzką. Wtem pojawia się muskularny marynarz, któremu potwory stąpają po piętach i postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. Gdy próbuje zmusić szalonego naukowca do zapanowania nad monstrami, okazuje się, że ten nie działał sam. Ze słowami „nie ma już odwrotu” wyłania się onieśmielona postacią marynarza blondynka, asystentka naukowca. Marynarz już wie, że spotkał kobietę, która wniesie światło w jego samotne, twarde życie. Tylko dlaczego ona miała udział w tym wszystkim? To staje się nieważne, teraz ona jest w niebezpieczeństwie, więc on musi działać. Najpierw mutanty pożerają mniejszości narodowe, np. Murzynów i Meksykanów, a następnie byłych narzeczonych pięknej blondynki. Groźne i żarłoczne stwory w końcu zostają pokonane, a marynarz i asystentka mogą zająć się sobą.

Marsjanie, kadr z filmu  
W miniony weekend w koszalińskim kinie Alternatywa odbył się maraton filmowy „Najgorsze filmy w historii kina”, prezentujący właśnie pierwsze filmy klasy B. Mimo iż kino o szalonych naukowcach odeszło już do lamusa, wciąż ma zagorzałych pasjonatów. Jest wśród nich Jacek Rokosz, doktorant animacji PWSTFiTV w Łodzi, specjalista filmów złych i okropnych. Rokosz jest inicjatorem objazdowego festiwalu o najgorszych filmach świata.

Podczas dwóch dni retrospektywy wyświetlono cztery filmy. Przed każdą projekcją Jacek Rokosz w ramach wprowadzenia przedstawiał krótką historię prezentowanego nurtu oraz ujawniał kulisy kręcenia filmu.

– W jednym z podobnych filmów – mówi Rokosz – śmiercionośny kisiel miał zalać miasto, jednak zabrakło funduszy na wykonanie makiety. W związku z tym, że efekty specjalne w produkcjach z tamtego okresu różniły się znacząco od dzisiejszych, postanowiono po prostu wylać kisiel na fotografię miasta. Na ekranie zatem widzimy jak glut płynie po zdjęciu, a ono wygina się pod wpływem wilgoci.

plakat filmu Widzowie zobaczyli filmy wyświetlane niezwykle rzadko i bardzo trudne do zdobycia. Pierwszym z nich był „Sex Maniak” w reżyserii Dweina Espera na motywach opowiadania Edgara Allana Poe. To historia naukowca wskrzeszającego zmarłych. Akcja opiera się na gwałtach, morderstwach, złych kotach i nagich kobietach. Według Rokosza jest to nonsens w najlepszym wydaniu. Na przykładzie „Planu 9 z kosmosu”, gdzie plastikowe zabawki imitują statki kosmiczne, publiczność zaznajomiła się z twórczością mistrza złego smaku – Eda Wooda. Ciekawą produkcją okazał się film „Zabójcze ryjówki” z 1954 r. Oto pewien naukowiec zaludnił wyspę gigantycznymi ryjówkami. Te niewinne z pozoru zwierzęta rozmnażają się w zawrotnym tempie i szybko robią się głodne. Warto dodać, że ryjówki grane są przez psy z przypiętymi długimi plastikowymi zębami. Radośnie merdają ogonami w pogoni za swymi ofiarami, a szczekanie zagłuszone jest nieznośnym metalicznym piskiem. Dzielny marynarz ratuje naukowca i jego piękną asystentkę przedzierając się przez stado ryjówek w czołgu zbudowanym z beczek. Mięsożerne ryjówki z braku pożywienie na wyspie zjadają się wzajemnie, a ostatnia umiera z głodu.

Ostatni z prezentowanych filmów okazał się najtrudniejszy w odbiorze. „Santo i inwazja Marsjan” to przykład meksykańskiego kina science fiction z lat 50.

– Głównym bohaterem jest meksykański „Janosik” w srebrnej masce, której nigdy nie zdejmuje – wprowadza Rokosz. – Gdy ktoś zdejmie mu maskę, okazuję się, że pod spodem jest druga maska. Nikt nie wie, kim tak naprawdę jest Santo.
Jacek Rokosz / fot. Karolina Palczewska
Santo („Święty”) cieszy się wielkim autorytetem wśród meksykańskiej społeczności. Tym razem ratuje ją przed inwazją Marsjan, która przerywa mecz piłki nożnej. Marsjanie (zwykli ludzie w blond perukach i srebrnych hełmach z „astralnym okiem” pośrodku)   porywają księdza, naukowca, kilkoro dzieci i dorosłych (polityków i arystokrację). Jednak, by móc zapanować nad ziemią muszą pokonać Santo. A w związku z tym, że Santo jest mistrzem wrestlingu, kosmici przez 2/3 filmu walczą z nim na ringu i poza nim. Jest to więc pokaz najdłuższej walki wrestlingu z udziałem Marsjan.

Impreza zainicjowana przez Jacka Rokosza to rzadkość w dzisiejszej kinematografii. Filmy klasy B, traktujące o kosmitach, zombie, mutantach i naukowcach zachowały swój niepowtarzalny urok, dziś już nie straszą, za to bawią i ciekawią. Mimo iż koszalińskie spotkanie zebrało zaledwie około dwudziestu widzów i zabrakło czasu na wyświetlenie japońskiego filmu „Zły mózg z kosmosu”, maraton można uznać za udany, gdyż zdobył na rzecz „niesmacznego” kina kolejnych zwolenników.    

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 13:08

Niech ktoś mi coś powie co ma ten artykuł wspólnego z Godzillą,fakt jest większość filmow o potworach są głupie zwłaszcza te amerykański badziewia ale są wśród nich perełki np."Godzilla King of Monster"(był rok 1954) wedlug mnie najlepszy film o tym gadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.04.2007 19:16

Fajne, Zabrakło mi trochę polskich produkcji, a na pewno polskich filmów pasujących do tego maratonu jest sporo. Chociaż może miało być śmiesznie, a w przypadku polskich "sukcesów" kinematograficznych byłoby chyba smutno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kosmici pierwsza klasa, sam stoczyłbym walkę z nimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypadkiem przechodząc z tragarzami też wstąpiłem na ten pokaz filmów. Było przepysznie, więc za samą chęć rozpropagowania takich tematów daje plusika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.