Facebook Google+ Twitter

Mistrzowskie Debiuty - jak zaczynał Svěrák i Zelenka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-04-23 16:33

Nadchodzi prawdziwe święto miłośników czeskiego kina! W cyklu Mistrzowskie Debiuty pokażemy wczesne filmy wielkich mistrzów czeskiej kinematografii. Studenckie eksperymenty Svěráka i Zelenki po raz pierwszy na polskich ekranach!

Plakat. / Fot. materiały prasoweNagrodzony Studenckim Oscarem szkolny paradokument Jana Svěráka pt. Ropojady czyli komiczny przyczynek do wielkiej twórczości czeskiego ulubieńca amerykańskiej Akademii oraz błyskotliwa i zabawna mistyfikacja pt. Mňága - Happy End w reżyserii jednego z najsłynniejszych mistrzów czeskiego humoru, będąca początkiem zawrotnej filmowej kariery Petra Zelenki. W kinach od 2 maja 2008!

Co to takiego te Ropojady?

Grupa naukowców postanawia rozpocząć prace badawcze w okolicy kopalni odkrywkowych w poszukiwaniu tajemniczych stworów, które żywią się toksycznymi odpadami. Ten nieopisany jeszcze gatunek to budzący żywe dyskusje w prasie specjalistycznej Petroleus Mostensis czyli Ropojad błotolubny. Wśród badaczy znajduje się między innymi Dr Soukup – zoolog, który jako jeden z niewielu ludzi widział Ropojada na własne oczy. Naukowcom towarzyszy ekipa filmowa, która dokumentuje przebieg badań. W końcu udaje się znaleźć martwego Ropojada. Badacze przystępują do sekcji zwłok. W żołądku zwierzęcia znaleziono olej silnikowy i kawałki białego polietylenu. Wnikliwe i długie badania wykazują, że żadna z tych substancji nie spowodowała szkód w organizmie zwierzęcia. Jako jednoznaczną przyczynę śmierci doktor Soukup podaje zatrucie tlenem z powietrza. Prognoza na przyszłość wydaje się oczywista: Ropojadom z pewnością nie grozi wyginięcie. Warunki ich życia mogą się tylko polepszyć...

Ropojady to bardzo ciekawy zapis młodzieńczych zabaw z formą błyskotliwego studenta dokumentalistyki, który już w swoich krótkometrażowych obrazach przejawiał tendencję do przekraczania granic gatunku i poszukiwania własnego języka filmowego. Film zdobył między innymi Nagrodę Specjalną „Złotego Smoka” na MFFK w Krakowie w 1988 r. oraz Studenckiego Oscara. Był to początek międzynarodowej kariery Jana Svěráka i definitywne potwierdzenie jego reżyserskich zdolności.

Mňága – Happy End

W tym fikcyjnym dokumencie (dziś ten nurt zyskał nazwę „mocumentary”, a oznacza pomieszanie faktów oraz fikcji, przedstawione w formule klasycznego filmu dokumentalnego) Zelenka opowiada o wzlocie i upadku grupy muzycznej Mňága – Happy End (gra ją prawdziwy zespół Mňága a Žďorp). Nieznani artyści w ciągu jednej nocy staną się sławni, przeżyją swoje „dni chwały”, by na koniec szybko spaść do podziemi – muzycznego undegroundu, czyli tam gdzie zaczynali. To opowieść o artystach, którzy dzięki mediom przeżyją nieoczekiwany wzlot i awans, ale jego efektem będzie utrata zaufania do wszystkich, w tym nawet do najbliższych. No i do samych siebie. Staną się bowiem marionetkami w rękach managerów i agentów muzycznych. Mňága – Happy End to film ostrzegający przed medialnym zwariowaniem, naciskiem show-biznesu i przemysłu muzycznego, który może zniszczyć nawet najbardziej wartościowych artystów, jeżeli okażą się zbyt słabi.

To także wyjątkowe dzieło, bo jest ono filmowym debiutem znanego wcześniej głównie z pisania scenariuszy Petra Zelenki. Debiut od razu zdobył główne nagrody na prestiżowym festiwalu filmowym w niemieckim Cottbus oraz odpowiedniku naszego festiwalu w Gdyni – czeskim Finále Plzeň Festival. Film uczynił też z grupy Mňága a Žďorp zupełnie realne gwiazdy, z powodzeniem dyskontujące swój sukces aż do dziś i koncentrujące w Czechach, Słowacji i Niemczech.

Wiadomości24.pl zapraszają na specjalny pokaz obu filmów 29 kwietnia, w warszawskiej Kinotece.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.