Facebook Google+ Twitter

Mistrzowskie Interpretacje

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-10-13 13:46

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na koncert symfoniczny MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE . W programie zabrzmią wielkie dzieła symfoniczne - uważany za jedno z najlepszych dzieł muzyki fortepianowej I koncert Es-dur Liszta oraz VIII Symfonia h-

sobota 18.10.2014 r., godz. 18:00, Sala Wielka Dworu Artusa
MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE

Adam Wodnicki - nazwany przez krytyków fenomenalnym pianistą i muzyczną gwiazdą, artysta świata. Koncertował na pięciu kontynentach, brał udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, dokonał licznych nagrań płytowych m.in. dla firm Muza, Klavier, Centaur, Altarus i Dux, prowadził liczne kursy mistrzowskie, a także był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, USA, Kolumbii, Portugalii, Czechach i na Taiwanie.

Adam WODNICKI /fortepian/

Mirosław Jacek BŁASZCZYK /dyrygent/

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
J. Sibelius - Valse triste, op.44, Nr 1 - do wysłuchania tego utworu zaprasza Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk
F. Liszt - I Koncert fortepianowy Es dur;
F. Schubert - VIII Symfonia h-moll "Niedokończona"

J.Sibelius -Valse triste, op.44, Nr 1 - Pierwsza z sześciu części ilustracji muzycznej, którą Sibelius stworzył na potrzeby dramatu teatralnego. Fragment Valse triste (czyli Smutny walc) miał towarzyszyć śmierci bohatera sztuki, dlatego utrzymany w tonacji molowej i w wolnym tempie. Z powodzeniem wykorzystywany jest obecnie przez orkiestrę jako samoistny utwór.

F.Liszt - I koncert fortepianowy Es-dur - Koncert romantyczny pisany przez Liszta 26 lat jest jednym z najlepszych dzieł w muzyce fortepianowej. Zawiera trzy główne części: Allegro Moderato, Quasi Adagio i Allegro Marche Animato, które wykonywane są bez przerw, co było zamierzeniem kompozytora. Orkiestra, która towarzyszy wirtuozowskim pasażom fortepianu, odgrywa tak samo znaczącą rolę. Według Beli Bartok jest to: "pierwsza perfekcyjnie zrealizowana forma cyklicznej sonaty, z jednym tematem przekształconym wariacyjnie według właściwych zasad". Fragment koncertu został wykorzystany w bajce "Smerfy".

F. Schubert - VIII Symfonia h-moll nazwana została "Niedokończoną", gdyż złożona jest z dwóch części Allegro Moderato i Andante con Moto. Nie wiemy, dlaczego kompozytor nie ukończył trzeciej części Scherzo. Symfonia odnaleziona przypadkowo, po latach, jednak entuzjastycznie przyjęta zarówno przez publiczność jak i krytyków. Pomimo prób dopisania trzeciej części przez innych kompozytorów, z powodzeniem do dnia dzisiejszego wykonywana jest w oryginale. Wielu z nas na pewno słyszało ją w jakimś filmie lub bajce np. w motywie Gargamela w "Smerfach". Na temat symfonii wypowiedział się Johan Brahms, wg którego dzieło jest dokończone: "Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym".

Bilety: 30/20 zł
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.