Facebook Google+ Twitter

Mit IV RP wciąż powraca

IV RP była tak samo sztucznym tworem jak zastępczym problemem są wszystkie jej "zbrodnie". Są tacy co uważają, że koniecznie trzeba ją rozliczyć, ale są i tacy co drżą słysząc tę nazwę. A jak wiadomo strach ma wielkie oczy... no i co z tego?

Do mojego komentarza skłonił mnie artykuł autorstwa pana redaktora Rafała Ziemkiewicza: Zombi IV RP wciąż straszy. Artykuł przede wszystkim bardzo rzetelny od strony dziennikarskiej - pan Ziemkiewicz operuje faktami. Nie ma sensu żebym streszczał cały materiał: kto będzie chciał - przeczyta.

Skupię się nad główną ideą, która została w nim wyłożona: IV RP wciąż budzi w ludziach niepokój. PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, jakiś wyimaginowany "układ", wszystkie "zbrodnie starego systemu" jak to się "pięknie" zaczęło określać. A demokracja zagrożona nie była i póki co nie jest. A większość tych "domniemanych zbrodni" gdzieś się rozmyła.

Na nieświadomości innych wielu dochodziło do władzy. Nie dziwi więc, że obóz pana Komorowskiego wspomina mit IV RP. Mit, który dla nadmienionych "nieświadomych" wydaje się być tyleż samo autentyczny co tajemniczy. Dziwi natomiast, że to Marszałek sprawia wrażenie jakby chciał zarazem odciąć się od tego co było, przecież: "Zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza".

Kandydaci na stanowisko prezydenta sprzeczają się więc, który rząd był lepszy: czy ten PiS z czasów IV RP, czy ten Platformy Obywatelskiej. A z drugiej strony Bronisław Komorowski mówi:
- Chciałem wyrazić nadzieję, że potrafimy się nie tylko różnić, spierać o przeszłość, ale również współpracować, szukać tego, co jest wspólne.

Nie wiadomo co lepsze: chwycić się niedoskonałości tej IV RP czy próbować ją obalać na rzecz budowania czegoś nowego. I tak po wyłonieniu prezydenta dowiemy się: co kto zbuduje i czy na zgodzie. Miejmy nadzieję, że coś czego mitów nie przyjdzie nam obalać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.