Facebook Google+ Twitter

Mity poskromione

Radek Kotarski, twórca Polimatów, w swojej książce "Nic bardziej mylnego" rozprawia się z naukowymi i kulturowymi mitami i odnosi wielki sukces.

 / Fot. znak.pl„Nic bardziej mylnego” to udoskonalona postać wszechstronnego podręcznika szkolnego, w którym autor opisuje 50 popularnych mitów z wielu dziedzin – m.in. historii, biologii, anatomii, a także kultury. Wyjaśnienie błędnych tez opiera się nie tylko na wytknięciu przekłamań i przeinaczeń, ale także na wskazaniu przyczyn tych nieścisłości, co jest ciekawe i pouczające. Radek Kotarski nie ma litości dla mitów, którymi karmili nas rodzice, przewodnicy wycieczek, autorzy internetowych wpisów, przedstawiciele popkultury, a czasami nawet nauczyciele i podręczniki! Okazuje się, że oczy, uszy i umysł muszą być czujne, by w gąszczu informacji, jakie do nas docierają, również z pozornie wiarygodnych źródeł, rozpoznać te prawdziwe. Lektura książki zachęca do bardziej zdystansowanego i chłodnego odbioru wiadomości oraz pozyskiwania wiedzy na własną rękę, poprzez weryfikowanie poprawności przekazów. Jest to zadanie niemal heroiczne, ale na szczęście z pomocą przychodzą nam biblioteki, programy popularnonaukowe, książki z ciekawostkami i oczywiście, niezastąpione „Polimaty”.

Książka „Nic bardziej mylnego” jest niezwykle przystępna. Kotarski posługuje się eleganckim, ale prostym i dowcipnym językiem, przez co wszystkie przekazywane przez niego wiadomości są zrozumiałe i nie odpychają zbyt naukowym tonem. Wiedza podana w tak strawny sposób nie odstraszy nawet tych, którzy nie są wielkimi fanami jej zdobywania. Informacje zawarte w książce same zagnieżdżają się w głowie, o czym decyduje fakt, że poruszane przez autora tematy są bliskie czytelnikowi, a ponadto, wykorzystane przez Kotarskiego przykłady naukowych wyjaśnień są wyjątkowo obrazowe. Jak choćby porównanie danych o ilości bakterii znajdujących się na torcie przed i po dmuchnięciu ustawionych na nim świeczek, które może skutecznie zniechęcić do uczestnictwa w przyjęciach urodzinowych, a przynajmniej do częstowania się tym słodkim specjałem.

Osoby, które kojarzą Radka Kotarskiego jako „Polimatowego” youtubera, czytając „Nic bardziej mylnego” bez trudu usłyszą w głowie spokojny i interesujący głos gentlemana z ekranu komputera, co dodatkowo uprzyjemni lekturę. Zaś ilość ciekawostek zawartych w książce tego miłośnika wiedzy, zapewni materiał do przeprowadzenia wielu udanych konwersacji, co jest niewątpliwym atutem tego tytułu. Rzadko spotyka się książki o tematyce naukowej, które są zarówno łatwe i przyjemne w odbiorze, jak i wartościowe. „Nic bardziej mylnego” Kotarskiego to wyjątkowy przykład literatury, która łączy w sobie obie te cechy. Dlatego rekomendacja tej pozycji to konieczność!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Nic bardziej mylnego"

Ciekaw jestem, co to jest to coś.
Rozumiem, że jest to "coś" wyjątkowego. W końcu przecież "nic bardziej mylnego" od tego "czegoś" już być nie może ;)

Chyba że "nic bardziej mylnego" to właśnie to jedyne, rzekome, książkowe "nic bardzie mylnego" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za opinię ;) A książkę naprawdę polecam, dobrze się ją czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie szczęście, że tortów nie jadam:):):) A tak całkiem serio, recenzja napisana w ciekawy sposób. Muszę książkę koniecznie przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.