Facebook Google+ Twitter

Mity współczesności w łódzkiej Galerii Promocji Młodych

W łódzkiej Galerii Promocji Młodych można obejrzeć niecodzienną wystawę zatytułowaną „Mit, Mitologia, Mitomania”. Impreza odbywa się w ramach IV Spotkań Artystycznych „Aspekty”, będących rodzajem dyskusji o problemach współczesnego świata.

Praca Norberta Trzeciaka przedstawiająca Mathew Szymanowskiego z USA, który ma wytatuowane polskie godło narodowe. / Fot. Mirosława Kasowska Do artystycznej wypowiedzi na temat obecnego życia zapraszani są twórcy 20- i 30-letni. To właśnie oni w ramach tegorocznej edycji dzielą się z widzem swoimi refleksjami na temat szeroko pojętego zagadnienia mitu. Zgromadzone prace pytają o obecne rozumienie tego pojęcia oraz o jego znaczenie i funkcjonowanie w teraźniejszej kulturze.

Na tej ciekawej wystawie prezentowane są dzieła aż 33 artystów, korzystających z różnych technik artystycznej wypowiedzi. Mamy więc:

Praca Agnieszki Targowskiej-Koziary. / Fot. Mirosława Kasowska Fotografie Agnieszki Targowskiej-Koziary, Joanny Wróblewskiej, Macieja Bogdanowicza, Norberta Trzeciaka i Piotra Raurowicza. Agnieszka Targowska-Koziara skupiła się na mitach, które wymierają. Tytuły jej prac to: „Wiara czyni cuda”, „Miłość wszystko zwycięży”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Poczekam z tym do ślubu” i „Nie opuszczę Cię aż do śmierci”.

Opis do zdjęcia Norberta Trzeciaka przedstawiającego Mathew Szymanowskiego. / Fot. Mirosława Kasowska Duże wrażenie robi fotografia wykonana przez Norberta Trzeciaka. Przedstawia Amerykanina polskiego pochodzenia. To Mathew Szymanowski z USA, któremu na szesnaste urodziny starszy brat podarował tatuaż w kształcie orła z koroną umieszczony mniej więcej na wysokości serca.

Praca Joanny Wróblewskiej z cyklu "Fetysze". / Fot. Mirosława Kasowska Nie brakuje też „Fetyszy” przedstawionych przez Wróblewską. Na jej fotografiach widzimy np. samochód czy wizerunek bohatera dziecięcej bajki - Smerfa. Mamy też biurowego „Hero” Raurowicza.

"Tajemnica Betanek" - praca Jana Wasińskiego. / Fot. Mirosława Kasowska Malarstwo Hanny Śliwińskiej, Marcina Poważy i Jana Wasińskiego. Tu mamy do czynienia z mitami, które w jakimś stopniu upadły. To prace: Śliwińskiej „Dzieci - Potwory”, Poważy „Projekt Solidarność” i Wasińskiego „Tajemnica Betanek”.

Praca Mateusza Gryzło z cyklu "Sztandary". / Fot. Mirosława Kasowska Video Sylwii Gajewskiej, Malwiny Rzoncy, Zbigniewa Nowickiego i Bartłomieja Jarmolińskiego. Obiekty Anny Krenz – „Siedmiu wspaniałych”, Iwony Szpak i Mateusza Gryzło – „Sztandary”. Performance Kuby Bielawskiego oraz Kamy Sokolnickiej i Tomasza Zalejskiego-Smolenia oraz Karoliny Stępniowskiej. Jej instalacja „Zaraz wracam” poraża swoją prostotą.

"Salon tatuażu narodowego" - praca Marty Frej i Zbigniewa Olszyna. / Fot. Mirosława Kasowska Instalację i malarstwo Katarzyny Tretyn oraz Marty Frej i Zbigniewa Olszyna. Ostatnich dwoje artystów przedstawiło „Salon tatuażu narodowego”. To propozycje tatuażu odnoszące się do naszych symboli narodowych. Mamy więc wzory oraz konkretnych ludzi, którzy mają wytatuowany np. portret Lecha Wałęsy, Księdza Popiełuszki, Fryderyka Chopina czy Mirosława Hermaszewskiego lub napis Solidarność, warszawską Syrenkę lub znak Polski Walczącej.

 / Fot. Mirosława Kasowska Instalację i akcję Dagmary Pochyły. Malarstwo i video Piotra Filipiuka o tytule „Kolekcja”. To oryginalna praca opierająca się na bardzo prostym pomyśle. Wyraz typowy dla powieszonej na ścianie rodzinnej kolekcji fotografii autor uzyskał za pomocą malarstwa. Mamy więc jakby zdjęcia, tylko w postaci podobnej wielkości obrazków.

T-shirt z wizerunkiem Chrystusa. / Fot. Mirosława Kasowska Wiele prac odwołuje się do Biblii. To video i fotografie Kamili Wnuk „Święci i błogosławieni” i praca „Wszystko naciągam” czyli czarny T-shirt z wizerunkiem Jezusa. Do tego cyklu zaliczyć też trzeba współczesnego św. Jerzego i to, co przygotowała Anna Krenz. Jej „Siedmiu wspaniałych” to ręcznie robione lalki przedstawiające Chrystusa na krzyżu, św. Sebastiana, św. Adalberta z Pragi, św. Agatę, św. Floriana, św. Łucję z Syrakuz i Joannę D’Arc.

Narzędzie użyte przez grupę artystów - Martę Lisok, Bartosza Buczka, Michała Gayera, Szymona Kobylarza, Macieja Nawrota i Michała Smandka. / Fot. Mirosława Kasowska Instalację i video grupy: Marta Lisok, Bartosz Buczek, Michał Gayer, Szymon Kobylarz, Maciej Nawrot i Michał Smandek. Artyści ci przedstawiają akcję, podczas której wzajemnie piętnują się rozgrzanym narzędziem. Swoje prace – akcję i video - przedstawia też grupa Samotata – Stefan Kornacki, Dominik Smużny, Radosław Smużny i Tomasz Cebo.

Odwołanie się do św. Jerzego. / Fot. Mirosława Kasowska Taka różnorodność dzieł zgromadzonych w jednej galerii stanowi prawdziwe bogactwo. Żeby je docenić warto przypomnieć sobie wszystkie funkcje mitów - od poznawczych, światopoglądowych, sakralnych, literackich aż po motywacyjne. Podążając za tytułem wystawy „Mit, Mitologia, Mitomania” sięgnijmy do obowiązujących definicji mówiących że:

"Siedmiu wspaniałych" - praca Anny Krenz. / Fot. Mirosława Kasowska1. Mit to baja, bajda, bajka, baśń, gawęda, klechda, legenda, nowela, opowieść, podanie lub saga (przekazywana ustnie lub pisemnie) o stworzeniu świata i człowieka, o otaczającym go świecie, opisująca również historię bogów i różnego typu bohaterów. Próbowała wyjaśniać odwieczne zagadnienia bytu ludzkiego, mistyki, życia, śmierci, dobra i zła oraz zjawisk przyrody. Zbiór mitów składał się na mitologię, będącą wczesnym stadium rozwoju doktryny religijnej.
2. Mit może też tworzyć i podtrzymywać fałszywe mniemanie o grupie lub jednostce. Przykładem są tu mity narodowe.
3. Z kolei mitomania to chorobliwa skłonność do zmyślania nieprawdziwych, kłamliwych opowieści.

Praca Agnieszki Targowskiej-Koziary. / Fot. Mirosława Kasowska Praca Agnieszki Targowskiej-Koziary. / Fot. Mirosława Kasowska Punkt pierwszy uzmysławia nam w jak dużym stopniu mity kiedyś kształtowały życie człowieka. Czy dziś jest inaczej? Z manifestu IV Spotkań Artystycznych „Aspektów” wynika, że mity nadal obecne są w naszym życiu, tylko określa się nimi głównie nieprawdę, coś w co człowiek chce wierzyć. Jest mit sławy z herosami, którymi są aktorzy, piosenkarze czy osoby znane z innych powodów. Jest również mit polityczny, tęskniący do proroka, mogącego być wodzem, który rozczarowanym podaruje lepszy świat. Wielkie znaczenie ma też mit naukowy, w którym bohaterem jest np. komputer osobisty czy inne urządzenie elektroniczne, mające rozwiązać wiele naszych problemów.

Praca Agnieszki Targowskiej-Koziary. / Fot. Mirosława KasowskaSamo pojęcie mitu trąci archaizmem. Jednak prace pokazywane na wystawie nie pozostawiają wątpliwości, że mit jako pojęcie nie jest martwe w życiu współczesnego człowieka. Jest zarówno różnorodne, jak i rozległe.

Galeria Promocji Młodych mieści się w Łodzi przy ul. Limanowskiego 166. Wystawa będzie czynna do 25 stycznia 2009 roku. Jej kuratorami są Anna Leśniak i Bartłomiej Jarmoliński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Fantastyczna relacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2009 19:28

+) Przepięknie skomponowany tekst pełen istotnych informacji. Wspaniała pożywka dla szarych komórek. Właśnie takie "kompozycje" mają najdłuższy oddech. Dziękuję! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mia, z niekłamanym podziwem, dla wrażliwego odbioru twórczości artystów i talentu przekazywania jej pięknymi słowami czytającym. :)
Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Miu, właśnie zaplanowałaś mi dzisiejsze popołudnie. Nie przegapię takiej okazji :)
Pięknie napisany tekst, a więc
i wystawa warta odwiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.