Facebook Google+ Twitter

Mizerna próba pobudzenia amerykańskiej gospodarki

Amerykańska Rezerwa Federalna 21 września ogłosiła "Operation Twist'' - kolejną próbę ratowania amerykańskiej gospodarki.

 / Fot. Wiesław ZajiczekInwestorzy z całego świata czekali wczoraj z napięciem na komunikat FED-u, który zapowiadał wcześniej uruchomienie nadzwyczajnych środków, mających na celu pobudzenie kondycji rynków finansowych. Tymczasem FED ogłosił tzw. "Operation twist", która rozczarowała inwestorów i świadczy o bezsilności FED-u. Oznacza ona program sprzedaży krótkoterminowych obligacji w kwocie 400 mld dolarów i kupno obligacji długoterminowych z terminami zapadalności od 6 do 30 lat.

Wcześniej FED nabył te krótkoterminowe obligacje w wyniku gigantycznego programu poluzowania ilościowego (dodruku dolara). Program "twistu" ma być realizowany do czerwca 2012 roku. Rezerwa Federalna pozostawiła także stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie (0 - 0,25 proc.). Rynki finansowe odebrały negatywnie informację o zamianie obligacji - na światowych giełdach obserwowane są spadki. Na rynkach akcji zakończyła się korekta wzrostowa i nadal obowiązuje średnioterminowy trend spadkowy. Wiadomość o braku dalszego programu poluzowania ilościowego wpływa również na spadki cen surowców.

Warto jednak pamiętać, że odbiór informacji o działaniach FED-u jest różny u różnego typu inwestorów, dla wielu oznacza to nadejście czasów, w których można i będzie można nabywać cenne aktywa po niskich cenach. Trzeba jednak starannie je wybierać, bo kondycja globalnej gospodarki pozostawia wiele do życzenia.

Źródło: FOMC
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.