Facebook Google+ Twitter

MKiDN wprowadza nowe programy kulturalne dla dzieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-21 18:41

Minister Kultury przedstawił 5 programów, które będą realizowane w 2009 roku przez instytucje MKiDN w środowiskach Polski lokalnej. wśród propozycji znalazły się wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci i przekształcanie bibliotek gminnych w lokalne centra kultury.

Posłowie sejmowej komisji kultury i środków przekazu usłyszeli od Bogdana Zdrojewskiego zapowiedź wprowadzenia takich programów, jak "Artystyczne wakacje", "Teatr Polska", "Biblioteka+", "Dom kultury+" i "Filmoteka szkolna".

Zdrojewski tłumaczył, że programy mają na celu głównie dotarcie do dzieci i młodzieży na wsiach i w małych miasteczkach i będą realizowane przez instytucje działające pod nadzorem ministra kultury, czyli m.in.
przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden tłumaczył podczas obrad komisji, że celem programu "Biblioteka+" jest stworzenie placówek na wzór Skandynawii i innych zachodnich krajów, gdzie biblioteka w mniejszych miejscowościach jest centrum życia społecznego i intelektualnego.

Uzupełnieniem tego programu jest "Dom kultury+". Wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Katarzyna Mazurkiewicz wyjaśniła, że chodzi o to, aby w każdej gminie powstało, co najmniej jedno dobrze funkcjonujące centrum kulturalne.

Dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak podkreślił, że program "Teatr Polska" ma na celu umożliwienie publiczności z mniejszych miejscowości dostępu do oferty polskich scen poprzez zwiększenie występów grup gościnnych.

Natomiast
"Artystyczne wakacje" mają polegać na udostępnieniu teatrów dzieciom i młodzieży, które z różnych przyczyn nie opuściły miasta w czasie przerwy wakacyjnej.

Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie realizował w 2009 roku projekt "Filmoteka szkolna". Do 14 tysięcy szkół ponadpodstawowych trafią zestawy 26 filmowych lekcji tematycznych na płytach DVD z polskimi filmami.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.