Facebook Google+ Twitter

Mladić przed sądem. Ruszył proces ostatniego bałkańskiego rzeźnika

Przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii rozpoczął się wczoraj ostatni proces. Na ławie oskarżonych zasiadł Ratko Mladić, głównodowodzący armii bośniackich Serbów, "rzeźnik ze Srebrenicy", synonim wojny w Bośni.

 / Fot. Paulina VojnovićRatko Mladić w ręce trybunału haskiego trafił około rok temu, po 16 latach ukrywania się. Gdzie i z czyją pomocą do dziś nie udało się wyjaśnić, nikt nie wierzy jednak, że cały ten okres spędził on w niewielkiej wiosce na północy Serbii, w Lazarewie, gdzie 26 maja zeszłego roku odnalazła go serbska policja. Spekuluje się o pomocy, jaką Mladić otrzymywał od służb specjalnych i wojska (jeszcze kilka lat temu, mimo że ścigany listem gończym, bez przeszkód spacerował on po Belgradzie), a być może i od najwyższych urzędników państwowych. Tezę tę wydaje się potwierdzać sam nieprzypadkowy moment odnalezienia poszukiwanego: zaledwie kilka dni przed szczytem w Brukseli, na którym Unia Europejska miała zadecydować o przyszłości integracji Serbii ze wspólnotą.

Generał na salę rozpraw trafił po raz pierwszy na początku czerwca 2011, kiedy to odmówił ustosunkowania się do stawianych mu zarzutów i wygłosił standardową już formułkę serbskich generałów o „nieprzyznawaniu nielegalnego sądu”. Przygotowania do rozpoczęcia procesu trwały niecały rok.

 / Fot. W24Mladić oskarżony jest o ludobójstwo, terror i czystki etniczne
Akt oskarżenia przeciwko Mladićowi składa się z 11 punktów, które odnoszą się na 4 tzw. zbrodnicze przedsięwzięcia: czystki etniczne, które na niektórych obszarach sięgnęły rozmiaru ludobójstwa, artyleryjski i snajperski terror nad cywilami na terenie oblężonego Sarajewa, przetrzymywanie w charakterze zakładników pracowników misji ONZ w maju i lipcu 1995 roku oraz ludobójstwo w Srebrenicy. Jak to ujął w pierwszych słowach skierowanych do składu sędziowskiego prokurator Dermont Groome, „we wszystkich zbrodniach nad nieserbską ludnością Bośni, od Markala do Srebrenicy, widać umoczone palce Ratka Mladića” - podaje serwis b92.net.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.08.2012 21:06

Mladic jest patriotą to Bush jest zbrodniarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam poważne wątpliwości, co do tytułu. Na pewno to nie ostatni rzeźnik. Tym bardziej, że byli po każdej ze stron, a nie każdą się sądzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proces został odroczony, z przyczyn błędów proceduralnych oskarżycieli (właśnie podał telewizor).
Czy będzie kiedyś proces dowódców wojsk ONZ, szczególnie misji holenderskiej, którzy dopuścili do zbrodni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.