Facebook Google+ Twitter

Mladić przed sądem. Ruszył proces ostatniego bałkańskiego rzeźnika

Przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii rozpoczął się wczoraj ostatni proces. Na ławie oskarżonych zasiadł Ratko Mladić, głównodowodzący armii bośniackich Serbów, "rzeźnik ze Srebrenicy", synonim wojny w Bośni.

 / Fot. Paulina VojnovićRatko Mladić w ręce trybunału haskiego trafił około rok temu, po 16 latach ukrywania się. Gdzie i z czyją pomocą do dziś nie udało się wyjaśnić, nikt nie wierzy jednak, że cały ten okres spędził on w niewielkiej wiosce na północy Serbii, w Lazarewie, gdzie 26 maja zeszłego roku odnalazła go serbska policja. Spekuluje się o pomocy, jaką Mladić otrzymywał od służb specjalnych i wojska (jeszcze kilka lat temu, mimo że ścigany listem gończym, bez przeszkód spacerował on po Belgradzie), a być może i od najwyższych urzędników państwowych. Tezę tę wydaje się potwierdzać sam nieprzypadkowy moment odnalezienia poszukiwanego: zaledwie kilka dni przed szczytem w Brukseli, na którym Unia Europejska miała zadecydować o przyszłości integracji Serbii ze wspólnotą.

Generał na salę rozpraw trafił po raz pierwszy na początku czerwca 2011, kiedy to odmówił ustosunkowania się do stawianych mu zarzutów i wygłosił standardową już formułkę serbskich generałów o „nieprzyznawaniu nielegalnego sądu”. Przygotowania do rozpoczęcia procesu trwały niecały rok.

 / Fot. W24Mladić oskarżony jest o ludobójstwo, terror i czystki etniczne
Akt oskarżenia przeciwko Mladićowi składa się z 11 punktów, które odnoszą się na 4 tzw. zbrodnicze przedsięwzięcia: czystki etniczne, które na niektórych obszarach sięgnęły rozmiaru ludobójstwa, artyleryjski i snajperski terror nad cywilami na terenie oblężonego Sarajewa, przetrzymywanie w charakterze zakładników pracowników misji ONZ w maju i lipcu 1995 roku oraz ludobójstwo w Srebrenicy. Jak to ujął w pierwszych słowach skierowanych do składu sędziowskiego prokurator Dermont Groome, „we wszystkich zbrodniach nad nieserbską ludnością Bośni, od Markala do Srebrenicy, widać umoczone palce Ratka Mladića” - podaje serwis b92.net.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.08.2012 21:06

Mladic jest patriotą to Bush jest zbrodniarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam poważne wątpliwości, co do tytułu. Na pewno to nie ostatni rzeźnik. Tym bardziej, że byli po każdej ze stron, a nie każdą się sądzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proces został odroczony, z przyczyn błędów proceduralnych oskarżycieli (właśnie podał telewizor).
Czy będzie kiedyś proces dowódców wojsk ONZ, szczególnie misji holenderskiej, którzy dopuścili do zbrodni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.