Facebook Google+ Twitter

MLM. Dlaczego ten biznes w Polsce słabo się rozwija? Część I

Rozwinięty i doceniany biznes w USA oraz w wielu krajach świata. W Polsce zaliczany do biznesu, co najwyżej, drugiej kategorii. Często pogardzany i wyszydzany. Dlaczego? Możesz o tym przeczytać w 3 powiązanych ze sobą odcinkach.

Trudności w funkcjonowaniu MLM w Polsce "murem nie do pokonania"? / Fot. Marek ChorążewiczCo to jest MLM?

Najkrótsza definicja MLM (ang. multi level marketing - marketing wielopoziomowy) - jest to sposób dystrybucji towarów i usług. Inną popularną nazwą jest Network Marketing, czyli marketing sieciowy.

Wprowadzenie do tematu

We współczesnym świecie istnieje dziwna sytuacja w gospodarce w porównaniu do wcześniejszych okresów rozwoju cywilizacji. W uproszczeniu można powiedzieć, że potencjał gospodarczy jest w stanie wyprodukować każdą ilość dóbr (no! Prawie każdą...), ale nie jest w stanie ich sprzedać. Potencjalnych nabywców przybywa, bo jest już nas 7 miliardów na świecie, ale dotychczasowy system dystrybucji staje się niewydolny. Zależy od wielu czynników, które wpływają bezpośrednio na koniunkturę gospodarczą w świecie.

Po drugiej wojnie światowej intensywnie zaczęto poszukiwać taniego i sprawniejszego sposobu rozprowadzania wytworzonych dóbr. Okazuje się, że do czasu powstania internetu, rewolucji nie zrobiono.

Zasadniczo wyróżnia się trzy sposoby rozprowadzania towarów i usług:
- sprzedaż detaliczna (sklepy);
- sprzedaż bezpośrednia DS (ang. direct selling). Wytworzony produkt jest sprzedawany przez producenta lub pośrednika np. na bazarze. Innym przykładem jest sprzedaż kosmetyków przez tzw. konsultanta firmy, bądź sprzedaż większości polis ubezpieczeniowych;
- marketing wielopoziomowy (MLM), często mylony i utożsamiany ze sprzedażą bezpośrednią.

Czy warto koloryzować rzeczywistość?

Duża część zwolenników MLM usiłuje wykorzystać fakt malejącej sprawności systemów dystrybucji, by podkreślić znaczenie tego "nowego" biznesu. Popadają w pewnym momencie w śmieszność, ponieważ zaczyna się żonglowanie statystyką, a i nowością MLM nie jest, co pokażę dalej. Zupełnie niepotrzebne są takie zabiegi, gdyż wybiórcze pokazywanie statystyk jest nieuczciwe i tylko zaciemnia rzeczywistość. Ubarwianie rzeczywistości zawsze przynosi krótkotrwały efekt.

Przykład. Jedno ze znalezionych źródeł internetowych podaje: "W raporcie The $100 Million Club, z całego wachlarza tysięcy zarejestrowanych firm działających w systemie Marketingu Sieciowego, znalazło się tylko kilkadziesiąt firm, z których aż 44 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, 14 z Japonii, 3 z Niemiec, 2 z Peru, po jednej z Brazylii, Chin, Meksyku, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Łączne obroty (ponad $56 miliardów) stanowią prawie połowę światowych obrotów sektora sprzedaży bezpośredniej".

Po przeczytaniu takiej suchej informacji i niepokazaniu jej na tle innych, czytający może pomyśleć, że tyle miliardów to bardzo dużo. Tymczasem, gdy zestawimy tę wartość z łączną, całkowitą sprzedażą detaliczną, tylko w USA (3232 mld dolarów w 2000 roku), to już szoku nie ma... Z kolei, w zestawieniu z pornobiznesem w USA (12 mld $) - jest to kwota znacząca.

Zamysł piszącego tę informację był taki, by podkreślić znaczenie network marketingu, ale jak widać wypadło to dość mizernie. Nic tutaj nie zmieni nawet uzupełnienie, że rok 2008 przyniósł w ogóle duże załamanie sprzedaży i była ona o 11 proc. niższa, niż rok wcześniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

miro
  • miro
  • 30.09.2012 12:26

Jak w sztuce kiczem jest obraz pt "Jelenie na rykowisku" wśród dzieł sztuki to MLM to takie jelenie na rykowisku w handlu. Po prostu wstyd przebierać sie w garniak i chodzić po rodzinie i znajomych i robić z siebie pajaca i naciągacza. W ten sposób można popsuć sobie relacje rodzinno-towarzyskie . Ludzie nie lubią manipulantów i sekciarzy ot co.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.