Facebook Google+ Twitter

Młoda krakowska scena muzyczna - Vallium

Jeśli sądzisz, że zespół nie potrafi wprowadzić Cię w stan długotrwałej hipnozy- odsuń te poglądy na bok i zacznij zgłębiać dźwięki doskonale zapowiadającej się grupy Vallium.

Vallium / Fot. Zdjęcia udostępione przez autora;  fot: Mateusz DulińskiInterlokutorzy:
A. –Artur Starżyk (wokal, gitara) oraz M. – Michał Marczak (bas)


Jakie były kulisy powstania tego nowatorskiego lekarstwa?
-A: Z naszym byłym basistą, Michałem Górą grałem już dłuższy czas, szukaliśmy ludzi do zespołu, żeby coś wreszcie zaczęło się dziać, kolega zamieścił ogłoszenie i… tak powstał Vallium! Zaczęła się wielka fascynacja naszymi możliwościami, wszystko co brzmiało na 4/4 od razu się nam podobało. Teraz z perspektywy czasu widzę, że wymagamy od siebie dużo więcej. Na początku euforia objawiała się na przykład tak: „super chłopaki, nagrywamy parę piosenek, siedzimy do 5 nad ranem, jedząc pizzę i słuchamy ich non stop.” Teraz podchodzimy do tego bardzo krytycznie i chyba o to nam chodziło- być bardziej świadomym tego co gramy.

Teksty piosenek są naprawdę bardzo dobre- kto je pisze?
-A: Ja. Jeżeli chodzi o inspirację, to jestem zafascynowany takimi grupami jak Staind lub Pearl Jam - uwielbiam ich teksty, opisuję głównie to co mnie otacza, może nie zawsze doświadczam tego bezpośrednio, ale nie zamierzam pisać o czymś o czym nie mam bladego pojęcia.

Jakimi zespołami się inspirujecie?
-M: Naszym głównym nurtem muzycznym był i będzie grunge. Inspiracji jest dużo, ponieważ każdy z nas słucha czegoś innego… Czerpiemy ponadto dużo z klasyki- naszym rozpoznawalnym motywem są solówki gitarowe, które goszczą praktycznie w każdym kawałku Ostatnio podchwyciliśmy styl Rage Against The Machine.

„Niepisana zasada tego fachu mówi, że o kolegach jak o nieboszczykach: albo dobrze, albo wcale.”- powiedział niedawno J. Pilch. Kogo wy możecie polecić, kogo warto promować, z kim współpraca układała się wam doskonale?
-A: Bardzo szanujemy zespół Metanoia z Żywca, to nasi dobrzy znajomi, spotkaliśmy się dwa razy na przeglądach, grają charyzmatyczną muzykę, posiadają doskonałego wokalistę. Chcielibyśmy na pewno z nimi zagrać wspólny koncert, chociaż na razie nie mieliśmy ku temu okazji.

Co do przeglądów- jak prezentują się wyniki?
-A: Przegląd na Śląsku- drugie miejsce, w Chrzanowie również drugie.
-M: No i oczywiście „Party Rura”, rok temu byliśmy w czołówce, w tym roku mamy dosyć ambitne plany, zobaczymy jak wyjdzie. [śmiech]
Vallium / Fot. Zdjęcia udostępione przez autora;  fot: Mateusz Duliński
Płyta demo - była, jest, czy dopiero będzie?
-A: Demo było. Pamiętam, że przyszliśmy wtedy do studia "na gorąco" i wydaje mi się, że nie wszystko było do końca przemyślane, dograne. Chcielibyśmy to powtórzyć, tym razem stworzyć materiał bardziej dorosły, odpowiadający przyszłości muzycznej, w której widzimy Vallium.

A Jakiś konkretny termin? Za miesiąc, dwa, pół roku?
-M: Marzec- kwiecień to bardzo realne daty.
-A: Nie wiemy jeszcze ile kawałków się na nim znajdzie, ale chcielibyśmy umieścić te najbardziej dopracowane.

Jak ma się sprawa z coverami? Młode zespoły grają ich całą masę, jaki Wy macie do nich stosunek?
-A: Moim zdaniem niegranie coverów w ogóle, mówienie że "to już było, po co powielać"jest bezsensowne, mam do tego całkowicie inne podejście. To nie jest tak, że jeśli ktoś zagrał dawny utwór w przeszłości, to ja już nie mogę, to jest już zabronione... Każdy kto wykonuje piosenki innego zespołu odnajduje swoją część w tej muzyce, może przekazać to tak, jak sam by chciał, zostawić cząstkę siebie. Tym kierujemy się podczas coverowania kogoś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Życzę powodzenia. Zawsze ogromnym sentymentem darzyłam Kraków i tutejsze środowsko artystyczne. Bądźcie i Wy grupą awangardową :) chętnie Was posłucham.
Bardzo podobają mi się różne połączenia np. Myslowitz z Grechutą, czy znanych tenorów z muzykami pop.
Bardzo ciekawi mnie, jak zabrzmi Wasza muzyka, a więc do usłyszenia :))

Pożegnam się trochę nostalgicznie Wami i z Waszym miastem.
http://pl.youtube.com/watch?v=qKV3KATvl74

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.