Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26287 miejsce

Młoda Polka z Holandii zgłębia historię bazaru w Słubicach

Na cztery tygodnie do Słubic i Frankfurtu nad Odrą zawitała Bianca Szytniewski, młoda Polka mieszkająca od urodzenia na terenie Holandii. Powodem tej wizyty stał się temat jej pracy doktorskiej oraz współczesna historia bazaru w Słubicach.

Doktorantka Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen Bianca Szytniewski zainteresowała się historią handlu przygranicznego w Słubicach. / Fot. Roland SemikBianca Szytniewski urodziła się w 1985 r. w Rotterdamie. W latach 2003-2007 studiowała językoznawstwo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Utrechcie. Później na tym samym uniwersytecie podjęła studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe, a na Uniwersytecie w Lejdzie, czyli najstarszej uczelni w Holandii, zgłębiała wiedzę o Unii Europejskiej.

Współautorka artykułu „The Nederlands and Poland's Accecion to the European Union”, który ukazał się w publikacji zbiorowej pt. „Poland and the Nederlands: A case study of European relations” (2011).

W 2010 r. zaczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen. Tytuł jej pracy doktorskiej, powstającej na anglojęzycznym kierunku Human Geography (antropogeografia), brzmi „Cross-border shopping practices and historical representations of the other side”, czyli „Transgraniczne praktyki handlowe oraz historyczne wyobrażenia zza drugiej strony”. Założeniem tego opracowania jest historyczne oraz socjologiczne ujęcie handlu przygranicznego na przykładzie trzech regionów: granicy holendersko-niemieckiej, niemiecko-polskiej oraz polsko-ukraińskiej.

Miejscem, które Szytniewski wybrała na granicy polsko-niemieckiej, jest właśnie bazar przy ul. Sportowej w Słubicach. Dlaczego akurat ten? „Wybrałam bazar w Słubicach jako miejsce gdzie już od 20 lat spotykają się polski sprzedawca i niemiecki klient. Najbardziej interesuje mnie historia współczesna, ale pierwsze dziesięciolecia po wojnie są równie ważne” - przyznaje Szytniewski.

W latach 1927-1945 był to teren pętli tramwajowej, a zarazem ostatni przystanek frankfurckiej linii nr 2 relacji Westkreuz-Dammvorstadt. Po wojnie m.in. parking dla TIR-ów... Przeszkodą dla handlu przygranicznego przez wiele lat pozostawały obostrzenia w ruchu granicznym i odprawie celnej.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.