Facebook Google+ Twitter

Młodość i horyzont miłości

Zbliżają się obchody XXII Światowego Dnia Młodzieży, który w tym roku odbywa się w diecezjach. Za dwa lata młodzi ludzie spotkają się w Sydney.

Fot. AkpaNiedziela Palmowa obchodzona jest 7 dni przed Wielkanocą. Dzień ten rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia – czas wyciszenia i refleksji, mający przygotować chrześcijan do najważniejszego dla nich święta: Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niedziela Palmowa była obchodzona już w IV w. Zwyczaj procesji z gałązkami palmowymi przyjął się później (w Hiszpanii i Galii, potem w Rzymie). Najstarszy opis procesji pochodzi z X wieku.


Światowy Dzień Młodzieży – jak to się zaczęło

Od 1984 r. Niedziela Palmowa to również Światowy Dzień Młodzieży. Ustanowił go papież Jan Paweł II. Spotkania odbywają się w różnych krajach co dwa, trzy lata. Od początku uczestnikom Światowych Dni Młodzieży towarzyszy Krzyż Roku Świętego.

Pierwsze takie spotkanie młodych odbyło się w Rzymie w marcu 1985 r. Msza Święta kończąca obchody zgromadziła wtedy 300 tysięcy ludzi. W Polsce, w Częstochowie (1991 r.) ponad 1,5 miliona osób uczestniczyło z papieżem w ostatniej Eucharystii. Każdemu spotkaniu towarzyszy hasło, motto, które stanowi inspirację dla rozważań i jest myślą przewodnią konferencji i papieskich przemówień.

logo światowego Dnia Młodzieży Sydney 2008Ostatni Światowy Dzień Młodzieży był dwa lata temu w Niemczech (Kolonia). Kilka miesięcy po śmierci Jana Pawła II, prawdy wiary rozważał z młodymi ludźmi jego następca -   Benedykt XVI. A w lipcu 2008 r. zgromadzą się znowu, tym razem w Australii (Sydney), by pochylić się nad słowami z Nowego Testamentu - Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami (Dzieje Apostolskie 1, 8).

XXII Światowy Dzień Młodzieży – „Wyzwolić miłość”

„Wyzwolić miłość” to hasło kolejnego etapu przygotowań do międzynarodowego spotkania w Sydney. W tym roku Dzień Młodzieży jest obchodzony w wymiarze diecezjalnym, tzn. każda diecezja ustala pewien harmonogram spotkań. Spotkania młodzieży odbywają się zwykle w jednym bądź kilku punktach poszczególnych diecezji. Motto spotkań to cytat z Ewangelii św. Jana: „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 13, 34).

„Każda osoba pragnie kochać i być kochaną – pisze w tegorocznym orędziu do młodych papież Benedykt XVI – „celem mego orędzia jest rozbudzenie w każdym z was, którzy jesteście przyszłością i nadzieją ludzkości, ufności w miłość prawdziwą, wierną i silną; miłość, która rodzi pokój i radość”. W charakterystycznych, krótkich i treściwych zdaniach, Benedykt XVI pisze o szczególnym rodzaju miłości – Boga do człowieka, która objawiła się w Chrystusie. Jak pisze papież w swojej encyklice: „Prawdziwą nowością Nowego Testamentu nie są nowe idee, lecz sama postać Chrystusa, który ucieleśnia pojęcia - niesłychany, niebywały realizm" (Deus Caritas est , 12). I tą drogą różnych ścieżek miłości (chociaż mających jedno źródło) prowadzi czytelnika. Miłość Ojca, Syna, miłość Boga do człowieka, miłość między ludźmi…

Orędzie kończy refleksja nad trzema płaszczyznami życia, które powinny być włączone w obszar dynamicznej, czynnej działalności człowieka: Kościół, budowanie własnej przyszłości oraz codzienne obowiązki (szkoła, studia, praca). Przed każdym z nas, zwłaszcza przed młodymi ludźmi stoi wiele wyzwań. Warto mądrze wybrać, a „horyzont miłości jest rzeczywiście bez granic: jest nim cały świat” (orędzie Benedykta XVI).


Co, gdzie, kiedy...


Obchodom Światowego Dnia Młodzieży, jak zwykle, towarzyszyć będą różne nabożeństwa i modlitwy. Centralnym punktem będzie uroczysta Msza św. w Niedzielę Palmową. Poszczególne diecezje przygotowały rozmaite programy – obok modlitewnego skupienia, młodzi i wszyscy przybyli, będą mogli uczestniczyć w licznych konferencjach, pogadankach, koncertach.

Oto wybrane niektóre z propozycji w wybranych i archidiecezjach w Polsce:

Archidiecezja Lubelska - tu znajdziesz więcej informacji

W Lublinie przygotowania do obchodów Niedzieli Palmowej zaczynają się w piątek (30 marca) nabożeństwem Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Niedziela Palmowa zacznie się spotkaniem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem będzie zagadnienie idei Cywilizacji Miłości w nauczaniu Jana Pawła II. Następnie przemarsz ulicami Lublina na plac archikatedry i Msza Święta.

Archidiecezja Przemyska - szczegóły

Miejsce spotkania na terenie archidiecezji przemyskiej to Brzozów. Tam młodzież już od piątku, 30 marca, będzie mogła skorzystać z religijno-kulturalnej oferty XXII Dnia Młodzieży. W sobotę, w ramach spotkania: „Dumni z Ewangelii”, będzie można obejrzeć spektakl teatralny pt. „Pani Dulska” w wykonaniu aktorów Brzozowskiego Domu Kultury. Będą też spotkania dyskusyjne w małych grupach o różnej tematyce (np. „Nikt nie jest samotną wyspą”) też spotkanie ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncert jazzowy i koncert zespołu Adam Rymarz i Przyjaciele.

Archidiecezja WarszawskaFot. Akpa

31 marca w Teatrze Muzycznym Roma – m.in. katecheza ks. Piotra Pawlukiewicza i przedstawienie „Historyja” Teatru ITP z Lublina.

1 kwietnia o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela abp Kazimierz Nycz obejmie kanonicznie Archidiecezję Warszawską. Będzie przewodniczył Mszy św. a o 15.00 spotka się z młodzieżą w kościele Wszystkich Świętych

Archidiecezja Wrocławska - tu znajdziesz program obchodów

Spotkanie Młodzieży we Wrocławiu. 31 marca będzie Forum Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej – warsztaty, konferencja, refleksja nad orędziem Benedykta XVI. Niedziela Palmowa – diecezjalne obchody w kościele Św. Krzyża we Wrocławiu.

Orędzia, pliki dźwiękowe, informacje o historii i programach Dni Młodzieży, są na stronie Światowych Dni Młodzieży – Sydney 2008.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.