Facebook Google+ Twitter

Młodsza twarz serbskich radykałów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-26 13:18

Według zaleceń Vojislava Šešelja, przywódcy Serbskiej Partii Radykalnej (SRS), radykałowie odmładzają swoje szeregi. Nie oznacza to jednak zmiany ich poglądów - podkreślają - a przygotowanie do przewidywanych na przyszły rok wyborów.

Wiec serbskich radykałów, tuż po kosowskiej delkaracji niepodległości w lutym 2008 roku, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Palack%C3%A9ho_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD,_Demonstrace_proti_nez%C3%A1vislosti_Kosova_VII.JPG / Fot. Wikimedia CommonsWedług zaleceń przywódcy Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) Vojislava Šešelja, radykałowie odmłodzą swoje szeregi, aby dać szansę "na chwilę odpoczynku dla jastrzębi i jednocześnie szansę młodym siłom". Tym samym od czołowych stanowisk w partii odsuniętych zostanie co najmniej pięciu polityków, których zastąpi młodsza kadra. Według jednego z przedstawicieli młodego pokolenia serbskich radykałów, posła Aleksandra Martinovicia, zmiany te wymuszone zostały przez wewnętrzne spory w partii, które kierownictwo postanowiło załagodzić poprzez zmianę dotychczasowego układu. "Okazało się, że osoby te nie są w stanie zmienić negatywnego wizerunku partii, który jest wynikiem kampanii przeprowadzonej przez Tomislava Nikolicia i Aleksandra Vučicia", stwierdził Martinović.

Mimo zapowiedzi, zarówno przedstawiciele młodej generacji jak i dotychczasowi politycy SRS twierdzą, że zmiany w partii są efektem przedstawionego wcześniej planu. Radykałowie zaprzeczają, jakoby podyktowane on był niezadowoleniem Šešelja z dotychczasowej działalności kierownictwa partii. Twierdzą natomiast, że strategia odmładzania kierownictwa partii uzgodniona z Šešeljem ma na celu poprawę wizerunku partii oraz przygotowanie do przedterminowych wyborów parlamentarnych przewidywanych na pierwszą połowę 2010 roku.

"Prezesem SRS jest Vojislav Šešelj i to normalne, że wszystkie decyzje podejmowane są we współpracy z nim. Dzięki temu, udało nam się opanowac nagły spadek poparcia w sierpniu tego roku. Teraz notujemy tendencję wzrostową i powoli odbudowujemy zaufanie społeczeństwa. Naszym atutem jest to, że wciąż pozostajemy wierni naszej ideologii. To co robimy obecnie to tylko zmiana strategii, co jest normalne, bo tylko głupcy tego nie robią", stwierdził Dragan Todorović, zastępca szefa partii SRS. Dodał on również, że "życzy z całego serca" jak najszybszego powrotu Vojislava Šešelja, jednak podkreślił, że "niestety o tym zdecyduje Trybunał".

Działania SRS docenił analityk polityczny Vuk Dejan Stanković, a także Miodrag Radojević z Instytutu Studiów Politycznych. Obaj uznali za pozytywne zmiany, których dokonuje SRS, określając je jako "dopasowywanie się do potrzeb społeczeństwa". Jak podkreślił Stanković, na efekty tych działań będzie jednak trzeba poczekać, gdyż potrzeba czasu, aby polityk zdobył zaufanie społeczeństwa.

Nacjonalistyczno - prawicowa Serbska Partia Radykalna powstała w 1991 roku z inicjatywy Vojislava Šešelja, który do dziś pozostaje jej liderem. Od wielu lat SRS pozostaje najsilniejszą partią opozycyjną w Serbii. We wrześniowych sondażach przeprowadzonych przez dziennik "Blic" zajęła trzecie miejsce (9.7 proc. głosów). Vojislav Šešelj przebywa obecnie w Hadze, gdzie oskarżony o zbrodnie wojenne przez Trybunał dla byłej Jugosławii czeka na proces. Mimo tego nadal pełni funkcję przewodniczącego partii.

Źródło:
http://www.danas.rs/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.