Facebook Google+ Twitter

Młody człowiek też chce usiąść

Etykieta, nawet automaty i reklamy w miejskich środkach transportu przypominają nam na każdym kroku, że starszym ludziom miejsca trzeba ustępować. Dlaczego jednak etykieta nie uwzględnia praw ludzi młodych?

Mimo, że rodzice i dziadkowie czy nawet nauczyciele uczyli nas by wstawać z miejsca, kiedy starsi ludzie wchodzą do autobusu czy tramwaju, młodzież coraz częściej ignoruje takie ''lekcje''. Korzystając dość często z miejskich środków transportu w różnych miastach Polski, zauważam tendencję ''niezauważania'' przez młodzież osób starszych. Ta swoista gra mająca na celu zingorowanie problemu, jest coraz częstszym zjawiskiem, które wywołuje emocje wśród straszych osób.

Nie piszę tego jednak, chcąc apelować do młodych o roztropność i poszanowanie do starszych. Wręcz przeciwnie - chce zwrócić uwagę, iż w owej etykiecie nie uwzględnia się praw ludzi młodych. Kupując bilet, płacę za podróż i jednocześnie uprawnia mnie to do zajęcia wygodnego miejsca siedzącego. Młodym ludziom, i mnie także, nie raz zdarza się wracać po ciężkim dniu (np. zdecydowana większość studentów uczy się i pracuje jednocześnie) do domu jednym z miejskich środków transportu, gdzie chciałoby się usiąć choć na chwilę odpocząć, nie słuchając przy tym zrzędzenia straszej pani. Bo tą starszą panią, która narzeka na ''tę dzisiejszą młodzież'', nie raz można spotkać pod blokiem, gdzie stoi godzinami z koleżankami i plotkuje. Nie twierdzę, że młodzi są święci, ale trzeba uwzględnić to, że oni także mają prawo być zmęczeni.

Poza tym, gdy widzę schodzącego z miejsca straszej pani człowieka, widze, iż robi często z uśmiechem (bo nikt go do tego nie zmusza). Kiedy jednak w grę wchodzi sytuacja odwrotna i nikt straszej osobie z owego miejsca nie schodzi, zaraz w autobusie sypią się wyzwiska i niewybredne epitety.

Na takie sytuacje nie ma złotych recept, zawsze wszystko zależy od chwili i osób, która ona dotyczy. Niemniej w moim mniemaniu młodym także należy się trochę szacunku, którego jednak ze względu na wiek coraz mniej.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Na działeczce praca wre
Jedno, drugie, trzecie wiadro
I pod pachą jeszcze bez

Ci co już na przystanku
W zgoła lepszej sytuacji
Od tych co z wiadrami biegną
Aby wsiąść do komunikacji

Siłę mieli cały dzień
Grządki pielić, jabłka rwać?
Niechaj mają teraz siłę
W autobusie dzielnie stać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam zamiaru upominać się o ustąpienie mi miejsca siedzącego w środkach komunikacji miejskiej, choć niejako z racji wieku chętnie zamiast stać - usiadłabym sobie. Problem ustępowania miejsca osobom starszym, moim zdaniem, wiąże się z kulturą osobistą ludzi młodych, a z tą jest, niestety dość kiepsko, choć nie można generalizować. Zdarzają się wyjątki. Kultura osobista jest z kolei wpajana (lub nie) ludziom młodym przez starsze pokolenia (rodziców i także dziadków). Można zatem powiedzieć: Jakim mnie babciu, dziadku, ukształtowaliście - takim mnie macie. Nic się przecież nie bierze z powietrza.
Kilka dni temu wsiadł do autobusu pod opieką osoby towarzyszącej bardzo schorowany, starszy człowiek. Nikt, dosłownie nikt (ani młodzi, ani starsi pasażerowie nie ustąpili mu miejsca. Wszyscy udawali, że inwalidy nie widzą. I teraz idę się zapytywać - kto w tym pasażerskim gronie był gorszy. Młodzi, czy starsi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na dobranoc życzę wszystkim dożycia późnej starości. I oby Was Bóg uchronił przed obsrywaniem poświęconych tablic :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Dominiku, zaskoczę Pana - bardzo zaskoczę. Pamiętam doskonale, co więcej cały czas uzupełniam wykształcenie, bądź na studiach podyplomowych, bądź specjalistycznych. Wymaga ode mnie tego mój zawód. Ponadto sam prowadzę też wykłady, więc i druga strona medalu jest mi znana. Oburzyło mnie jedynie autorytatywne Pańskie odniesienie się do tematu. Rozumiem Wasz punkt widzenia, proszę zrozumieć jednak, że nijak on się ma do prawdy:). Prawa wieku są niezależne od człowieka. Też chciałbym być jeszcze młodym, pięknym i spokojnie wziąć i przenieść np. kuchenkę gazową, dzisiaj już nie daję rady na jedno pociągnięcie:). Wiek i to se ne vrati pane Hawranek, jak mawiają nasi sąsiedzi:).
@ Pani Agnieszko a przepraszam, co do tego ma zwolnienie z opłat sędziwych emerytów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jest jak jest i tego niestety nie zmienimy. Nie ma co się spierać...tym bardziej o taki temat. Ja po prostu wyraziłem swoją opinię. Dziękuję. Miłej nocy. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Acha, czy kiedyś nwiek ten nie był obniżony? Mam wrażenie, że tak...

P.S Co do zwrotu - wybaczy pan, ja nawet do rówieśników na tej stronie zwracam się per pan (nazwisko) ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście ja nie twierdzę, że młodzi ludzie nie powinni ustępować miejsca starszym ludziom. Wręcz przeciwnie. Rozumiem oburzenie pana Ireneusza, który najwidoczniej nie pamięta już czasów w których chodził do szkoły. Niestety coraz więcej osób sądzi, że w szkole się "tylko siedzi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są i tacy i tacy, brak życzliwości szerzy się wszędzie. Niemniej wiem co to znaczy wracac do domu po 12 godzinach pracy. Nie spotkałam się co prawda z sytuacją, w której ktoś mi wtedy skomlił na uchem, że chce usiąść, ale myślałam sobie wtedy pół żartem-pół serio, iż za Chiny nie oddałabym tego miejsca nawet papieżowi;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, dopiero po 80 tce.
Nie musisz mnie tytułować nazwiskiem, jak Zdzisiu Mac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dominiku, jeśli sądzisz, że osoby starsze siedzą pół dnia przed telewizorem cerując skarpetki, po czym wsiadają na 5 minut w autobus, czy tramwaj, by pojechać do znajomego na kawę, to gratuluję Ci obiektywizmu. Autorka wspomniał, że młodzi mogą być zmęczeni z takich, czy innych względów - ja napisałem, że należy to usprawiedliwić, wyjaśnić - jednak to "życzliwe" zachowanie młodych stało się regułą i wcale nie przejmują się tym, że babcia właśnie pół dnia stała w kolejce do okulisty, po czym zrobiła zakupy i teraz wiezie je zapracowanej wnuczce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.