Facebook Google+ Twitter

Młody człowiek zaangażowany w działalność społeczną

Młody i ambitny działacz społeczny, który swoją pracę wykonuje z niezwykłym zaangażowaniem. O kim mowa? O działaczu z Lubelszczyzny- Sylwestrze Śmiechu. Zgodził się opowiedzieć naszej redakcji o swoich działaniach. Zapraszam do lektury!

 / Fot. Sylwester ŚmiechNa dobry początek… kilka słów o naszym rozmówcy : Sylwester Śmiech - Przewodniczący Komisji ds. Ruchu Naukowego w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceprzewodniczący RWSS Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, Reprezentant Studentów w Radzie Naukowej Instytutu Historii KUL, Członek Komisji programowej dla kierunku historia na KUL.

Weronika Wyrębska : Jak długo działasz społecznie?
Sylwester Śmiech : Szanowna Pani redaktor, myślę, iż początek mojej szeroko rozumianej aktywności społecznej to czas, kiedy rozpoczynałem swoje studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w 2010 roku. Był to de facto początek mojego działania.

Prowadzisz bardzo obszerną działalność społeczną. Jak udaje Ci się to wszystko pogodzić?
W mojej opinii wymaga to przede wszystkim umiejętności zarządzania własnym czasem. Oczywiście działanie na tak szeroką skalę wpływa na moje życie prywatne, jednakże dzięki wsparciu moich przyjaciół i współpracowników mam również czas na życie prywatne i karierę naukową. Droga Pani Redaktor, chciałbym ponadto nadmienić, iż aktywność społeczną traktuję jako istotną wartość.

Od czego zaczęło się Twoje zaangażowanie społeczne?
Jestem przekonany, iż to zaangażowanie rozpoczęło się de facto od zaangażowania w strukturach Uczelnianych. Już na I roku studiów, jako starosta roku, członek samorządu wydziału i reprezentant studentów w Parlamencie Studentów KUL, aktywnie włączałem się w pracę na rzecz środowiska studenckiego. Jestem osobą, która nie boi się podejmowania nowych wyzwań i trudnych inicjatyw, i właśnie te moje cechy charakteru były istotnym czynnikiem, który wpływał, i wpływa na moje zaangażowanie.

Jesteś przewodniczącym Komisji ds. Ruchu Naukowego, na czym polega działalność tej komisji?
Przewodniczącym Komisji ds. Ruchu Naukowego zostałem 8 grudnia 2013 roku. Był to dla mnie ogromny zaszczyt i duże wyróżnienie, doskonale pamiętam rodzinną atmosferę, w jakiej byłem przyjmowany przez kolegów i koleżanki z Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Sam fakt powierzenia mi funkcji Przewodniczącego Komisji był dla mnie ogromnym sukcesem, gdyż Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zrzesza wszystkie samorządy studenckie w kraju i jest oficjalną reprezentacją wszystkich studentów w Polsce, a to ponad 1,5 mln osób. Jako Przewodniczący Komisji kieruję jej pracami oraz włączam się w prace Parlamentu. Do głównych zadań komisji należy: konsolidacja środowiska kół naukowych w Polsce, budowa dialogu między kołami naukowymi a Parlamentem oraz zainicjowanie otwartej, merytorycznej i rzeczowej debaty, dotyczącej przyszłości szeroko rozumianego ruchu naukowego w Polsce. Korzystając z okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować osobom, które są zaangażowane w prace mojej komisji, a są to bardzo aktywne i wartościowe osoby.

Na jakich płaszczyznach reprezentujesz studentów w Radzie Naukowej Instytutu Historii?
Moje działanie odbywa się głównie na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to aktywny udział w posiedzeniach Rady Naukowej Instytutu. Druga płaszczyzna to udział w pracach komisji programowej. Jako Reprezentant studentów staram się w sposób rozumny i profesjonalny reprezentować interes studentów przed władzami instytutu.

Trwa akcja „Lepsze Studia”. O co w niej dokładnie chodzi, jakie macie cele, co udało się już osiągnąć?
Organizatorem akcji Lepsze Studia jest Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Celem akcji było wprowadzenie do przepisów ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, rozwiązań, które były przychylne studentom. Parlament jako reprezentant studentów, w moim przekonaniu, kierując się odpowiedzialnością zainicjował otwarta, rzeczową i merytoryczną debatę na temat szkolnictwa wyższego i jest to ogromny sukces działań Parlamentu. Cieszę się że mogłem wziąć udział w tej ważnej i istotnej inicjatywie.

Na czym polega Twoja współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej oraz Europejskim Domem Spotkań- Fundacją Nowy Staw?
Tę współpracę bardzo sobie cenię i jest ona dla mnie nadal bardzo istotna. Brałem udział w projekcie "Polityka zagraniczna oczami młodych" współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zostałem redaktorem portalu ''Polityka Zagraniczna Oczami Młodych''. Ponadto byłem liderem w Debacie Oksfordzkiej dotyczącej polityki zagranicznej Polski w stosunku do Białorusi i Ukrainy. Po pewnym czasie wziąłem udział w kolejnym projekcie „Młodzi – Zaangażowani”. Prowadząc warsztaty z Aktywności Obywatelskiej Młodzieży we współczesnej Europie, pełniłem rolę moderatora debaty ''Aktywność Obywatelska Młodzieży we współczesnej Europie'' (panelistami byli: Iwona Wojtczak - Naczelnik Wydziału ds. Zatrudnienia w Instytucjach i Organizacjach Międzynarodowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rafał Rudnicki - Kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Wawrzyniec Pater EURODESK Polska). Doświadczenie, które zdobyłem podczas udziału w tych projektach, jest dla mnie ogromną wartością.

W maju odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Działając w projekcie „Liga Młodych Wyborców” miałeś okazję zachęcić młodych ludzi do wzięcia udziału w wyborach. Czy uważasz, że takie akcje mogą wiele zmienić?
Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego pełniłem funkcję Koordynatora ''Mam Prawo Wiedzieć'' w Województwie Lubelskim, byłem również ambasadorem projektu” Liga Młodych Wyborców” na Lubelszczyźnie. Z tego tytułu brałem udział w licznych warsztatach, spotkaniach i audycjach radiowych. Sam również prowadziłem różne inicjatywy, których celem była promocja wyborów do Parlamentu Europejskiego. W moim przekonaniu takie inicjatywy są bardzo cenne i potrzebne.

Jakie działania prowadziłeś, aby zachęcić młodych do wzięcia udziału w wyborach?
Prowadziłem warsztaty edukacyjne, brałem udział w licznych dyskusjach i spotkaniach, byłem również współorganizatorem debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Jedna rzecz, którą mógłbyś zmienić w społeczeństwie i dlaczego?

Jest to bardzo trudne pytanie i skomplikowane zagadnienie, ale postaram się na nie odpowiedzieć bardzo szczerze. Myślę iż chciałbym aby młodzi ludzie bardziej aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i politycznym. Droga Pani redaktor, Polsce potrzebna jest niewątpliwie masowa aktywność ludzi młodych, wykształconych, kompetentnych, a przede wszystkim uczciwych.

Bardzo dziękuję za rozmowę.
Serdecznie pozdrawiam,
Sylwester Śmiech

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.