Facebook Google+ Twitter

Młody muzułmanin rzucił się na terrorystę. Zginął, ratując setki ludzi

Pakistan. Piętnastoletni Aitzaz Hassan Bangash rzucił się na terorystę-samobójcę w bramie prowadzącej do szkoły. Obaj wylecieli w powietrze. Za cenę własnego życia uratował kolegów i koleżanki.

 / Fot. EPA/REHAN KHANTo miał być kolejny zamach terrorystyczny sunnickich islamistów na szyitów. Szkoła uczęszczana głównie przez uczniów wyznania szyickiego leży w mieście Hangu, nawiedzanym szczególnie często przez talibów z sąsiednich północno-zachodnich prowincji granicznych (niedaleko, jak na odległości Azji) od granicy z Afganistanem.

Jak informuje Głos Rosji, ojciec poległego, noszący imiona Ali Mujahed (Ali - na cześć zięcia Mahometa, założyciela szyityzmu, Mjahed czyli bojownik) pracujący jako robotnik cudzoziemski w Emiratach Arabskich, nie zdążył na pogrzeb syna. Przyjechał następnego dnia. "Nie składajcie mi wyrazów współczucia. Mój syn stał się świętym męczennikiem. Przepełnia mnie duma, a nie rozpacz" - powiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szyityzm to najradykalniejszy odłam islamu, ale zarazem znacznie dalszy od fanatyzmu względem innych religii niż większość muzułmanów sunnickich. Od wieków (poza Persją-Iranem, gdzie wielokrotnie odgrywali rolę wyznania państwowego) to szyici byli krwawo prześladowani jako heretycy przez uważających się za jedynych prawowiernych sunnitów. Oczywiście również w Persji zdarzały się wyczyny sfanatyzowanych tłumów wobec obcych, ale sporadycznie. Ormianie często uciekali (jeśli zdążyli) z Turcji. Wśród Persów mieli i mają do dzisiaj święty spokój.

Kiedyś obyczaje sunnickie łagodzili zwolennicy filozofii sufickiej, zbliżonej do chrześcijaństwa, mający z reguły przewagę wśród arystokracji i w rodzinach królewskich. Kilka czynników, z popieranymi przez ZSRR i USA (antybrytyjskimi) rewolucjami "arabskiego odrodzenia socjalistycznego", programowo likwidującymi szlachtę, na czele, spowodowało upadek wpływów sufitów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam się na niuansach wyznaniowych, ale czy to nie walczą se sobą w sposób perfidny dwie frakcje fanatyków?
5+7

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.