Facebook Google+ Twitter

Młodych kierowców poznamy po zielonym listku

Rząd poparł projekt ustawy o kierujących pojazdami. W myśl jej zapisów obowiązywać będzie m.in.: okres próbny dla młodych kierowców, a przyszli motocykliści będą mogli starać się o prawo do korzystania z jednośladów, dopiero w wieku 24 lat.

Projekt ustawy funkcjonuje już siedem lat. Zanim przepisy zaczną obowiązywać miną co najmniej dwa lata. - To dobre przepisy. Chciałbym żeby weszły w życie jak najszybciej - mówi dyrektor Departamentu Transportu Drogowego, Andrzej Bogdanowicz.

Najwięcej zmian będzie dotyczyło młodych, świeżo upieczonych kierowców samochodów osobowych. Nowych kierowców rozpoznamy po zielonych listkach przyklejonych na przednią i tylną szybę ich samochodu. Bogdanowicz zwraca uwagę, na potrzebę odróżnienia nowego kierowcy od tego bardziej doświadczonego.

Jeszcze dalej idącą zmianą, jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego. Jeśli w tym czasie młody kierowca popełni dwa wykroczenia, okres próbny zostanie wydłużony, a w przypadku trzech, prawo jazdy zostanie odebrane. W tej sytuacji, kierowca musi ponownie udać się na szkolenie. Andrzej Grzegorczyk z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wskazuje konieczność istnienia takiego rygoru: - Inaczej się po prostu nie da.

Jest to podyktowane mizerną jakością szkolnictwa drogowego. Winę ponosi uczenie kursantów wyłącznie z perspektywy zdania egzaminu prawa jazdy.

Równie duże zmiany obejmną także przyszłych motorowerzystów oraz motocyklistów. Kartę motorowerową zastąpi prawo jazdy kategorii AM. Do jej uprawnienia będzie wymagany wiek co najmniej 14 lat. Obecnie jest to 13 lat. Wymagane będzie także zaliczenie kursu oraz egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Kolejną nowością będzie wprowadzenie kategorii A2, która zezwoli na prowadzenie jednośladów o mocy nie przekraczającej 35 kW (47 KM) oraz stosunku mocy do masy nie większym niż 0,2 kW/kg.

Dzieci starające się o uzyskanie karty rowerowej będą musiały uczęszczać na przeznaczonych w tym celu zajęciach teoretycznych i praktycznych. Z tych drugich, dziecko będzie mogło się zwolnić jeśli jego stan zdrowia nie pozwoli na kierowanie rowerem. Do tego będzie jednak potrzebne zaświadczenie lekarskie. Karty rowerowe będą wydawane za darmo przez dyrektorów szkół, a także dyrektorów warszawskiego ośrodka szkolenia kierowców.

Wraz z wprowadzeniem zmian ośrodki szkolenia zostaną poddane kontroli. Pierwsze w kolejności będą te, które nadzoru potrzebują najbardziej.

Źródło: rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.