Facebook Google+ Twitter

Młodych portret własny

Młode pokolenie postrzeganie jest dziś w rożny sposób. Dla jednych to grupa trochę zagubionych ludzi, wkraczających w dorosłe życie, która kiedyś będzie kształtować rzeczywistość. Inni widzą ich jako złych. Tak po prostu. Dla zasady.

Przypomina mi się często spotykana sytuacja, gdy starsi ludzi jakikolwiek akt wandalizmu kwitują jednym zdaniem: - Ach, ta dzisiejsza młodzież.
A młodość z pewnością złem nie jest. To trochę nieporadność, mieszana z usilnymi próbami udowodnienia swojej samodzielności i odpowiedzialności.

Pokolenie 20-latków zostało kiedyś bardzo krytycznie określone jako generacja NIC. Nie walcząca o wolność, umiejąca tylko dostosowywać się do sytuacji. Ale Ci młodzi ludzie również mają swoje cele i ambicje.

Rzeczywiście dziś nie pragniemy wolności, bo nie może brakować nam czegoś co jest nam dane od dnia narodzin. Być może nie potrafimy docenić jej wartości, bo nigdy nie została nam odebrana. I nie walczymy, bo nie musimy. Pragnienia się zmieniły bo i czasy są inne. Mamy wiele, a chcemy więcej. Ale to chyba naturalne. Przecież apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia.

Można chyba dokonać podziału tej grupy na dwie. Pierwszą stanowią Ci ambitni, z pomysłem na życie. Druga to ta, wykazująca jego brak. Żyjąca z dnia na dzień. Nie martwiąca się o przyszłość, dla której liczy się tu i teraz. Jutro nadejdzie, a jakie będzie dowiedzą się... jutro.

Dziś dwudziestolatek z pierwszej grupy marzy o skończeniu studiów i o znalezieniu dobrze płatnej pracy. I dziwić może jakakolwiek krytyka tego planu. To raczej przejaw odpowiedzialności, który powinien zostać doceniony. Znika beztroska, która przekształca się w twarde stąpanie po ziemi. Bo chyba każdy chce osiągnąć zadowalający go status społeczny. A zarzut, że dziś młody człowiek nie ma wyższych celów? Otóż on je ma, tyle że realizację odkłada na później. Bo najpierw postępuje rozsądnie. Zaspokaja podstawowe potrzeby. Niektórzy poprzestają na tym etapie. Inni idą jednak dalej, bo chcą czegoś więcej.

I choć wiedzą, że jutro jest niepewne wierzą, że są w stanie odnaleźć stabilną pozycję w zachwianej wizji przyszłości. Liczy się ich zapał do pracy i chęć. Bo kiedy otaczająca rzeczywistość raczej przygnębia niż pobudza do działania, oni potrafią wykrzesać z siebie ogromne pokłady energii i dobrej woli.
Grupa ta nie jest wewnętrznie jednolita. Bo jedni dają się wciągnąć w "wyścig szczurów" i wtedy wizja ich potencjalnego sukcesu przysłania im wszystko wokół, a więc również - a może przede wszystkim - drugiego człowieka. Inni trwają w przekonaniu, że pieniądz choć bardzo ważny w ich hierarchii wartości nigdy nie zajmie pierwszego miejsca.

Grupa żyjących z dnia na dzień to ta, którą wizja niepewnego jutra po prostu zniechęciła. Uznali, że nie warto się starać, bo i tak nic się nie zmieni. Oczywiście są wśród nich również ci, którym po prostu taki styl życia odpowiada. Nie spodziewają się niczego od życia. Wystarcza im to co mają.
Ci z pewnością mogą być szczęśliwi. Bo tych załamanych, może ogarnąć tylko frustracja.

Korzystamy ze wszystkich możliwości jakie dostajemy. Wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu tego czego, w naszym kraju nie dostaniemy. Wiemy, że zawsze mamy czas, by wrócić, bo przed nami całe życie.

Zarzuca się nam, że nie mamy ideałów, a chyba należałoby pochwalić za trzeźwe podejście do rzeczywistości. I chyba nikogo nie będzie dziwić, że obserwując polską rzeczywistość zaczynamy wątpić w ich istnienie. I być może dostosowaliśmy się trochę do sytuacji jaka dziś panuje, głównie na rynku pracy, ale nie oznacza to, że nie umiemy już walczyć. Chcemy, by żyło nam się lepiej i jesteśmy zdolni do wielu wyrzeczeń. Nie jesteśmy pozbawieni wartości. Wciąż są dla nas ważne. Pamiętamy o nich. Generacja NIC?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzezwe spojrzenie nie musi wcale wykluczac idealizmu. Na szczescie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.