Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18301 miejsce

Młodzi artyści - przegląd krakowskich chórów licealnych

Zdając sobie sprawę z mnogości kryteriów pod jakich kątem rozpatrywać możemy sytuację chóralną w Krakowie, postanowiłem wyselekcjonować 4 najbardziej znane zespoły. Jakie są wyniki przeglądu? Zapraszam do lektury...

Filharmonia Krakowska 20.01.2008 Chór Nowodworski podczas wspólnego konceru z orkiestrą Carl-Shurz-Schule z Frankfurtu / Fot. Mateusz RomanowskiChór Nowodworski
Nie sposób zacząć całego przeglądu bez jednogłośnego faworyta na tym polu - chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Założony został w 1986, a posadę pierwszego dyrygenta otrzymał Zbigniew Toffel. Po sześciu latach w czasie których młodzież I LO uczyniła pierwsze kroki na scenie chóralnej, dyrygenturę przejął Ryszard Źróbek, którego niecodzienne metody nauki śpiewu oraz poboru zyskały rozgłos i zadowolenie wśród samych uczniów.

- Kiedy wszyscy w Krakowie tworzyli chóry kameralne, ja może ze względu na mój przekorny charakter, chciałem zrobić coś całkowicie odwrotnego. Postanowiłem zrobić z Chóru Nowodworskiego który otrzymałem w spadku zespół, który będzie wygrywał nagrody, a nie tylko śpiewał na uroczystościach szkolnych - powiedział Wiadomościom24.pl Ryszard Źróbek.

Dyrygent nie rzucał słów na wiatr - od objęcia przez niego posady chór koncertował w Japonii dając koncert wspólnie ze Stevie Wonderem, uczestniczył w obchodach 1200-lecia Frankfurtu nad Menem w jednej z najsławniejszych sal operowych świata "Alte Oper" lub też występował podczas nadania honorowego obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Wisławie Szymborskiej, Stanisławowi Lemowi oraz Normanowi Daviesowi. Chociaż o liczbie nagród zdobytych przez ten chór można mówić jeszcze długo, czas podejrzeć zespół od kuchni...

Chór składa się w przybliżeniu z około 100 śpiewaków. Na początku roku szkolnego wszystkie klasy przechodzą ścisłe przesłuchania, które wyłaniają grupę osób z potencjałem - to, czy go wykorzystają zależy tylko od woli ich samych.

Próby, chociaż czasem długie i mozolne obfitują w wiele zabawnych sytuacji, jak np. podczas pobytu w Niemczech dyrygent słysząc, że tenory mylą melodię rzucił tylko: "Tenory, nauczcie się tego" - i zakończył spotkanie.

Ale to nie koniec ciekawych stwierdzeń - z próby udało mi się uchwycić również jeszcze odpowiedź na pytanie, jaki utwór jest najpiękniejszy - "najpiękniejszy jest ten utwór, który właśnie śpiewamy" oraz "nie bierz tu oddechu! Weźmiesz w domu!"

A negatywy? Dla niektórych śpiewaków rygor i dyscyplina panująca na próbach, dla reszty - zbytnia ufność w swój talent większości zespołu.

Chociaż sam dyrygent mówi, że "nic tak nie rozwija jak konkurencja", śmiało mogę powiedzieć że Chór Nowodworski może cieszyć się niezachwianą pozycją jeszcze przez wiele lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.