Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12580 miejsce

Młodzi działają, bo jak mówią: Inspiruje nas Iłża!

Stowarzyszenie "Razem dla Iłży" powstało z inicjatywy młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swój region i promować miasto Iłża.

Iłża - widok na Zamek Biskupów Krakowskich. / Fot. Konrad ChmielnickiIłża to niewielka miejscowość położona 30 km na południe od Radomia. Mimo tego, że była nie raz porównywana do Kazimierza Dolnego, niewiele osób wie o jej istnieniu. Jednak są też tacy, którzy odwiedzają ją w wolnych chwilach, nie mogąc nacieszyć się jej pięknem.

Wjeżdżając do miasta od strony północy, ruiny Zamku Biskupów Krakowskich tworzą monumentalny obraz.
Możemy tu także zobaczyć liczne kościoły oraz historyczne cmentarzyska, Kopiec Tatarski, Piec Garncarski, czy Muzeum Regionalne - tam dowiemy się wszystkiego o dziejach miasta.

Logo stowarzyszenia. / Fot. Materiały stowarzyszeniaDla fascynatów historii Iłża to skarbiec wiedzy, bowiem tworzył tu Bolesław Leśmian (przypuszcza się, że właśnie w mieście napisał swój najsłynniejszy wiersz "W malinowym chruśniaku"), a na zamku gościł Władysław Jagiełło czy Zygmunt Stary. W czasie II Wojny Światowej rozegrała się tu także Bitwa pod Iłżą, o której możemy czytać w książkach historycznych. Natomiast jej rekonstrukcję mamy możliwość podziwiać na wzgórzach zamku w drugiej połowie sierpnia.

Iłża - widok na miasto z góry zamkowej. / Fot. Maciej BednarskiOkolice Iłży zaciekawią także podróżników. Lasy, jeziora, rzeki, łąki, ciekawe szlaki rowerowe - to doskonały odpoczynek od zgiełku dużych miast. Niestety turystyka jest tu rozwinięta tylko w małym stopniu. Kilka gospodarstw agroturystycznych oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie zaspokaja turystów. Dlatego Stowarzyszenie "Razem dla Iłży" pragnie rozwijać i działać dla miasta.

Razem dla Iłży

Stowarzyszenie powstało w styczniu 2007 roku. W chwili tej należało do niego tylko szesnastu członków. W tym momencie "Razem dla Iłży" silnie się rozrasta. Członkowie stowarzyszenia to przede wszystkim ludzie młodzi, dla których działanie w imię miasta jest jednym z ważniejszych priorytetów. Najważniejszymi celami grupy jest promocja rejonu w Polsce i na świecie oraz chęć pomocy na rzecz mieszkańców gminy.

Święto Iłży

Plakat II Święta Iłży. / Fot. Materiały stowarzyszeniaJuż po raz drugi Stowarzyszenie "Razem dla Iłży" organizuje imprezę charytatywną Święto Iłży. - Impreza za zadanie ma integrować społeczność, a także wspierać i pomagać chorym dzieciom. Chcieliśmy zrobić krok w rozwoju naszej gminy - mówi Przemek Burek, prezes Stowarzyszenia "Razem dla Iłży".
- Organizacja takich imprez wiąże się również z pozyskiwaniem sponsorów. Kontaktowaliśmy się ze wszystkimi większymi firmami w okolicy, informując ich o celu akcji. II Święto Iłży jest dowodem na to, że udało się ich pozyskać - dodaje Przemek.

Impreza odbędzie się 25-27 lipca. Organizatorzy do zaoferowania mają wiele. Alternative Reggae Night (piątek) będzie pierwszym dniem imprezy, gdzie wystąpią m.in. Hurt, Cała Góra Barwinków, Farben Lehre czy Koniec Świata. Podczas Summer Dance Laser Show (sobota) wystąpią największe gwiazdy muzyki dance takie, jak Max Farenthide, MBrother, East Clubbers , Alchemist Project. Przy czym zobaczyć będzie można niesamowity pokaz laserów. Z kolei w czasie Music & Fun For You! (niedziela) nie zabraknie atrakcji dla wszystkich, m.in. konkursów dla dzieci, kabaretów, pokazów policji, wystąpią zespoły Al Fatnujah, Toples oraz gwiazda imprezy Video. Więcej informacji na stronie www.razemdlailzy.pl

Film, który poruszy najtwardsze serce

Impreza w tamtym roku - na scenie C-bool. / Fot. Konrad ChmielnickiFilm został stworzony, aby zainteresować Świętem Iłży, a przez to akcją charytatywną. Celem "Syndromu" jest pokazanie problemu, który istnieje w tamtym rejonie. Co 140 rodzina boryka się ze świadomością porażenia mózgowego. Reżyserem i operatorem filmu był młody student, członek zarządu stowarzyszenia "Razem dla Iłży". Skończył on Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Politechnice Radomskiej, a obecnie jest studentem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.
- Na drugim roku studiów zacząłem tworzyć filmy w ramach zaliczenia. Poczułem, że to jest to, co chciałbym robić. Jednak dopiero studia w AFiT pozwoliły mi odkryć prawdziwą istotę kina - mówi Konrad Chmielnicki. - Zrealizować film pomogło mi także dwóch moich kolegów - dodaje.

Pomysłodawcy napotykali także przeszkody. Rodziny chorych dzieci nie wyrażały zgody na nakręcenie dokumentu. Trudno było im się przemóc i pokazać problem w świetle dziennym.
- Dzięki wytrwałości i odpowiedniemu podejściu, wiceprezesowi stowarzyszenia udało się zaskarbić zaufania u rodzin - mówi Konrad Chmielnicki. "Syndrom" - film

Stowarzyszenie "Razem dla Iłży" rozwija miasto. Swoimi poczynaniami zyskało wielu zwolenników. Miejmy nadzieję, że dzięki takim ludziom Iłża przestanie być porównywana do Kazimierza Dolnego, a sama będzie słynęła ze swojej odrębnej historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jolanta M
  • Jolanta M
  • 16.11.2011 19:07

Bo najlepsze lody są w Iłży!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu ubiegłaś mnie, pomyślałam telepatia, wczoraj myślałam,żeby napisać o tym; świetny artykuł, dużo informacji, jestem z okolic Iłży, i postaram sie tam być i coś napisać o tej imprezie, pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak ja uwielbiam takie lokalne informacje :) po prostu kwintesencja dziennikarstwa obywatelskiego :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iłża to ciekawe, małe miastko, wiele razy tam się zatrzymywałem na trasie po... lody :D

+ za artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.